Şizofreni hastalarının umut düzeyi ile işlevsel iyileşme arasındaki ilişki
The relationship between the hope level of schizophrenic patients and functional recovery
  1. Tez No: 455309
  2. Yazar: EJDANE COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırma, şizofreni hastalarının umut düzeyi ile işlevsel iyileşme arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırma verileri, kamu hastaneler birliğine bağlı Bitlis Devlet Hastanesi psikiyatri polikliniğinde Aralık 2014 – Haziran 2015 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında ilgili hastanenin polikliniğine başvuran, DSM-V tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı konulmuş ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan tüm hastalar oluşturdu. Evrenden örneklem seçimine gidilmeyerek, araştırma 103 hastayla tamamlandı. Verilerin toplanmasında '' Kişisel Bilgi Formu'', '' Herth Umut Ölçeği '' ve ''ŞİLÖ'' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, yüzdelik dağılımlar, Cronbach alpha katsayısı ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hastaların Herth Umut Ölçeği toplam puan ortalaması 58.33±14.98 olarak belirlendi. Herth Umut Ölçeği'nin en fazla etkilenen alt boyutu kendisi ve çevresindekilerle arasındaki ilişkiler (21.84±5.02), en az etkilenen alt boyutu ise olumlu hazır oluşluk ve beklenti (17.23±5.89) olarak bulundu. Şizofrenilerde İşlevsel İyileşme Ölçeği toplam puan ortalaması ise 42.33±13.14 olarak belirlendi. ŞİLÖ'nin en fazla etkilenen alt boyutunun sosyal işlevsellik (15.05±4.65) olduğu, en az etkilenen alt boyutunun ise mesleki işlevsellik (3.79±1.75) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is conducted to examine the relationship between the hope level of schizophrenic patients and functional recovery. Material and Methods: This research is descriptive and correlational. The study data were collected in Psychiatry Polyclinic of Bitlis State Hospital between December 2014 and June 2015. The population of the research consisted of all schizophrenia patients who fit the research criteria and diagnosed as schizophrenia according to DSM-V and applied to psychiatric polyclinics of the related hospital between given dates. No sampling was performed in the study population, and the study was completed with 103 patients. In data collection, 'Personal Information Form' ',' 'Herth Hope Scale' and 'Functional Remission of General Schizophrenia Scale (FROGS)' were used. In evaluating the data; mean, percentage distribution, Cronbach alpha coefficiency and Pearson Correlation analysis were used. Results: According to the research findings, the total mean score of 'Herth Hope Scale' in schizophrenic patients was found as 58.33±14.98. It was also found that the most affected sub-dimension of the Herth Hope Scale was the relationship between oneself and circle (21.84±5.02); while the least affected sub-dimension was positive readiness and expectation (17.23 ± 5.89). Total score of Functional Recovery Scale in Schizophrenia was found as 42.33 ± 13.14.