Yumurta tavuğu rasyonlarına antioksidan ilavesinin serumda bazı hormonlar üzerine etkisi
The effect on some hormones in serum of antioxidant addition to laying hen rations
- Tez No: 508820
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ UTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yumurta Tavuğu Rasyonlarına Antioksidan İlavesinin Serumda Bazı Hormonlar Üzerine Etkisi Amaç: Yumurta tavuğu rasyonlarına vitamin E ve organik selenyumun tek başına ve kombine olarak ilavesinin serumdaki, bazı hormon; Triiyodotironin (T3), Tiroksin (T4), Tiroit Uyarıcı Hormon (TSH), Folikül Uyarıcı Hormon (FSH), Lüteinleştirici Hormon (LH), Kortizol (KOR) düzeyleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmada, 24 haftalık yaşta 96 adet beyaz Lohman yumurta tavuğu, her biri altı alt gruptan olmak üzere eşit sayıda 4 gruba ayrıldı. Gruplar sırasıyla bazal yem (Kontrol), bazal yem + 250 mg/kg Vit-E (D-I), bazal yem + 0.9 mg/ kg organik selenyum (D-II) ve bazal yem + 250 mg/kg Vit-E+ 0.9 mg/ kg organik selenyum (D-III) içeren rasyonlarla 12 hafta beslendi. Yem ve su ad libitum olarak sağlandı. Deneme sonunda, her gruptan alınan kan numunelerinin serumları ayrılarak bazı hormon (T3, T4, TSH, FSH, LH, KOR) düzeylerinin analizleri Radio Immuno Assay (RIA) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect On Some Hormones İn Serum Of Antioxidant Addition To Laying Hen Rations Aim: In addition to vitamin E and organic selenium alone and in combination with egg yolk rations, some hormones in the serum; (T3), thyroxine (T4), thyroid stimulating hormone (TSH), follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), cortisol (KOR) levels. Material and Method: In the study, 96 white Lohman egg chicks at 24 weeks of age were divided into 4 groups of equal numbers, each consisting of six subgroups. Groups were fed 12 weeks with rations containing basal diet (Control), basal diet + 250 mg / kg Vit-E (T-I), basal diet + 0.9 mg / kg organic selenium (T-II) and basal diet + 250 mg / kg Vit-E + 0.9 mg / kg organic selenium (T-III). Feed and water were provided as ad libitum. At the end of the experiment, serum samples of blood samples from each group were separated and analyzes of some hormones (T3, T4, TSH, FSH, LH, KOR) were done with Radio Immuno Assay (RIA).