Bilgisayar yardımı ile pistonlu kompresörlerin krank biyel mekanizması tasarımı
Computer aided design of piston compressor's crank mechanicms
- Tez No: 45531
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
BİLGİSAYAR YARDIMI ELE PİSTONLU KOMPRESÖRLERİN KRANK-BİYEL MEKANİZMASI TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) İhsan TOKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ A?USTOS, 1995 OZ Bu çalışmada, Pistonlu Kompresörlerin krank-biyel mekanizmasını tasarlamak için bir bilgisayar programı, QBASIC dilinde gekştirilmiştir. Program, tasarlanacak pistonlu kompresörün saatte üreteceği hava miktarı ve hava basmcma göre gerekli parametreler istemektedir ve krank milinin her açı değerindeki termodinamik, kinetik ve dinamik analizlerini yapabilmektedir. Bu analiz sonuçlarından yararlanılarak, gerekli pistonlu kompresörün tasannu amaçlanmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa sayısı Tez Danışmanı : 225.07 01 : Pistonlu Kompresörler, Krank - Biyel Mekanizması : 82 : Doç. Dr. Kürşad DÜNDAR
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN OF PISTON COMPRESSOR'S CRANK MECHANISMS ( M.Sc. Thesis ) İhsan TOKTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST,1995 ABSTRACT In this study, a computer program has been developed to design piston compressors and crank mechanisms in QBASIC programming language. Depending on the amount and the pressure of the air to be produced by piston compressor, the program accepts necessary parameters and at each angle, thermodynamic, kinetic and dynamic analysis of the crank shaft can be done. Using the results of these analysis the design of piston compressors was targeted. Science Code Key Words Number of pages Superviser 225.37.01 : Piston Compressors, Crank Mechanisms 82 : Ass.Prof. Dr. Kürşad DÜNDAR n