Batura Stramonium L. ve Urginea Maritima L. ozsularının Allium Cepa L. kök ucu mitozu üzerinde sitolojik etkileri
  1. Tez No: 45533
  2. Yazar: ŞENOL BAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
n Datura stramonium L. VE Urginea maritima L. ÖZSULARININ, Allium cepa L. KÖK UCU MİTOZU ÜZERİNDE SÎTOLO JÎK ETKİLERİ* (Doktora Tezi) Şenol BAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1995 ÖZ Bu çalışmada, iki tıbbi bitki olan D. stramonium L. ve U. mariti ma L. özsularımn sitogenetik etkileri, Allium cepa L. kök uçlarında araştırılmıştır. Kökler, bu bitkilerin özsularımn farklı konsantrasyon ları (0, % 0.5, 1, 3, 5, 7, ve 10) ile 4 ve 24 saatlik sürelerde muamele edilmiştir. Bu sürelerin sonunda kök uçlarının bir kısmı kesilmiştir. Ayrıca, artan kökleri taşıyan soğanlar 24 saat süre ile çeşme suyunda iyileşmeye bırakılmıştır. Kök uçları, 30 dakika glasial asetik asit içinde tutulmuş, 60°C 'da 1 N HC1 içinde 12 dakika hidroliz edilmiş ve daha sonra da asetokarmin ile boyanmıştır. Muamelelerin her biri için en az üç soğanın, 10 kökünden sayım yapılmıştır. Konsantrasyonların her biri için 12000 veya daha çok hücre analiz edilmiştir. D. stramonium L. özsuyuna tabi tutulan gruplarda, muamelenin süresi ve konsantrasyo nunun artışı ile mitotik indeks derece derece azalırken, toplam anor mallik yüzdesi artmıştır. Meydana gelen anormallikler, C-metafaz, bo zulmuş metafaz ve ana-telofaz, bozulmuş profaz, yapışkanlık, yapışkan köprüler, kromozom büzülmesi, multipolarite, tetraploidi, geri kalmış kromozomlar, c-anafaz, bimitoz ve interfazda İM çekirdekli hücrelerdir. Gözlenen sonuçlar, D. stramonium L. özsuyunun yüksek derecede tur- bogenik ( iğ zehiri) olduğunu göstermiştir. U. maritima L. özsuyunun etkisi ise, iyileşme ve uzun süreli (24 saat) deneylerde toksisite meyda na getirdiğinden lethal olarak değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 224.08.01 Anahtar Kelimeler : Datura özsuyu, Urginea özsuyu, Mitotik indeks, Kromozomal anormallikler Sayfa Sayısı : 133 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Orhan ARSLAN * Bu araştırına, G.O. Araştırma Fonu ve kısmen TÜBlTAK-Araştırma Altyapısını Destekle me Programı tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
m CYTOLOGICAL EFFECTS OF WATER EXTRACTS OF Datura stramonium L. AND Urginea maritima L. ON Allium cepa L. ROOT TIP MITOSIS* (Ph. D. Thesis) Şenol BAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1995 ABSTRACT In this study, the cytogenetic effects of water extracts of the two medicinal plants, D. stramonium L. and U. maritima L. were investi gated in the root tip cells of Allium cepa L. Roots were treated with dif ferent concentrations of water extracts of the plants (0, 0,5 %, 1, 3, 5, 7 and 10) for 4 hrs and 24 hrs periods. Some of the root tips were cut off at the end of each treatment duration. In addition, the bulbs with re maining roots were placed for 24 hrs of recovery over tap water. Root tips were fixed in glacial acetic acid for 30 minutes and were hydrolysed in 1 N HC1 for 12 minutes at 60°C and later stained in acetocarmin. For each of the treatments scoring was made out of 10 roots of least 3 bulbs. At least 12000 cells were analysed in each concentration. Mitotic index in groups treated with water extract of D. stramonium L has gradually decreased with the increase of concentration and duration of treatment whereas percentage of total abnormalities has increased. The abnor malities occured were C-metaphase, disturbed metaphase and ana- telophase, disturbed prophase, stickiness, sticky bridges, chromosomes contraction, lagging chromosomes, multipolarity, tetraploid cells, c- anaphase, bimitosis and binucleate cells at interphase. The results ob tained showed that water extracts of D. stramonium L. is highly turbo- genic. ( spindle poison) The effect of water extracts of U. maritima L. has also been evaluated as lethal since it has caused toxicity in recovery and long duration (24 hrs) experiments. Science code : 224.08.01 Key worde : Datura extract, Urginea extract, Mitotic index Chromosomal abnormalities Page number : 133 Adviser : Prof. Dr. Orhan ARSLAN * This research has been supported by Gazi University Fund of Investigation and partly by TÜBİTAK - Contribution Fund of Investigation Substructure Programme.