Şehirlerarası otobüslerde devrilme anında yaşam alanını koruyucu taşıyıcı unsurların tasarım ve optimizasyonu
Design and optimization of the protective components for residual space during rollover at intercity busses
  1. Tez No: 455366
  2. Yazar: NİLÜFER ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ERDEM İMRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın çıkış noktası; devrilme sonucunda oluşan kazalarda otobüs içinde bulunan yolcuların korunmasına, karoseri kapsamında yapılacak konstrüktif geliştirmeler yoluyla katkıda bulunmaya yönelik çözümler üretilmesi düşüncesi olmuştur. Literatür taramasında diğer gelişmiş ülkelerde yapılmış olan çalışmalar ve uygulanan standartlar incelenmiştir. Otobüsler için devrilme kazalarında yolcuların yaşam alanını korumaya yönelik geliştirilmiş olan yasal düzenleme, UNECE R66 (United Nations Economic Commition for Europe Regulation 66- İskelet Yapısının Dayanımı Konusunda Büyük Yolcu Taşıtlarının Onayı ile İlgili Hükümler), esas alınmıştır. Çalışmanın ana hedefi karoseri kapsamında güvenlik şartlarını sağlayan, maliyet, ağırlık ve üretim kolaylığına yönelik konstrüktif çözümlere ulaşmak olmuştur. Yasal düzenlemenin gereklilikleri ve hesaplama adımları belirlendikten sonra üst yapı taşıyıcı elemanlarına uygulanan farklı güçlendirme çalışmalarının, malzeme ve kesit değişikliklerinin etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The starting point of this study is to have an idea to find solutions for contributing to the protection of the passengers in the bus by means of making constructive developments within the body structure. In the literature review, studies and standarts related to the subject in other developed countries have been examined. For the buses, the UNECE R66 (United Nations Economic Commition for Europe Regulation 66) regulation, which is accepted by the European Union and is binding for our country, is taken as basis to protect the residual space in the rollover accidents. The main goal of the work is to reach constructive solutions for cost, weight and production optimizations, ensuring safety conditions within the body. After the requirements of the legal regulation and the calculation steps are determined, the effects of different reinforcement studies, material and section changes applied to the superstructure structural members are examined.