Mersin'in 2015-2023 elektrik enerjisi ihtiyacının planlanması
Planning the electrical energy needs of Mersin 2015-2023
  1. Tez No: 455462
  2. Yazar: İSMAİL TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ERAT, PROF. DR. YUSUF ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Enerji; sanayinin, üretimin, gelişmenin ve insan yaşamının en temel girdilerinden biridir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde nüfus artışına, sanayi ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak enerji tüketimi büyük bir ivmeyle artış göstermektedir. Enerji sektöründe temel amaç, artan nüfusun ve gelişen ekonominin enerji ihtiyaçlarının sürekli ve kesintisiz bir şekilde ve mümkün olan en düşük maliyetlerle karşılanabilmesidir. Birincil enerji kaynakları kullanılarak elde edilen ''elektrik enerjisi'', kullanımının kolay olması nedeniyle, günlük yaşamımızda ve sanayi üretiminde en yaygın kullanılan enerji kaynağıdır. Mersin ilinin 2007-2015 yılları arasında Elektrik Enerji kullanımını etkileyen faktörlerden başta nüfus etkisi olmak üzere sanayi kuruluşlarının artmasının, konut satışlarındaki artışın, kurum ve kuruluşların artmasını ve daha birçok faktörün etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında Mersin'in 2023'e kadar olan elektrik enerjisi ihtiyacı ARİMA algoritması kullanılarak planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is the essence of input of industry, manufacturing, development and human life. Energy consumption has been growing rapidly both in Turkey and the world in parallel with the increase in population and with developments in industry and technology. The main objective of energy sector is to be able to supply, energy needs of increasing population and developing economy continual, uninterrupted and at the lowest possible cost. The electrical energy obtained using the primary energy sources is the most widely used source of energy in daily lives and industrial production because of its ease of use. The impact of the several factors affecting the electrical energy use in Mersin province in between 2007-2015, such as primarily the effect of population, the increase in the number of industrial firms, in housing sales, in corporation and companies and etc. is investigated. The electrical energy needs of Mersin until 2023 is planned with the help of the results obtained.