Çocukların ve anne babalarının problem çözme becerilerinin incelenmesi
Examination of problem solving skills of children and parents
  1. Tez No: 830588
  2. Yazar: FATMA ALEYNA SARAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUSLAT OĞUZ ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bireyler yaşadıkları toplumda birçok karmaşık problemle karşılaşmaktadır. Problem, insan zihninde karışıklıklar meydana getirip belirsizliklere neden olur, bireyi rahatsız eden bir zorluk olarak görülür ve çözülmesi gerekir. Problemlere çözüm önerileri geliştirecek bireylerin yetişmesinden sorumlu kişilerin başında ise anne babalar gelmektedir. Bu noktadan hareketle, çocukların gelişim süreçlerinin her alanına iz bırakan ebeveynlerin problem çözmeye yönelik algılarının çocukların problem çözme becerileri üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Tüm bu düşünceler ışığında bu araştırmada, Çocukların problem çözme becerileri ile anne babaların problem çözme becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Mersin ili, Mersin Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 4 bağımsız anaokulunda ve Gaziantep ili, Gaziantep Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 3 bağımsız anaokulunda bulunan anne-babası ile birlikte yaşayan, normal gelişim gösteren 203 çocuk ve bu çocukların anne babaları (anne=203,baba=203) dâhil edilmiştir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, Oğuz ve Köksal Akyol (2015) tarafından geliştirilen Çocuklar İçin Problem Çözme Becerisi Ölçeği ve Heppner ve Peterson (1982) tarafından geliştirilen Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler IBM SPSS 26 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde“Pearson Korelasyon Katsayısı Önemlilik Testi”ve“Regresyon Analizi”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında; annelerin problem çözme becerileri ile çocukların problem çözme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals face many complex problems in the society they live in. The problem creates confusion and uncertainty in the human mind, is seen as a difficulty that disturbs the individual and needs to be solved. Parents are the primary people responsible for raising individuals who will develop solutions to problems. From this point of view, it is thought that parents' problem-solving perceptions, which leave their mark on every aspect of children's development processes, have an impact on children's problem-solving skills. In the light of all these thoughts, this research aimed to examine the problem-solving skills of children and the problem-solving skills of parents. Relational screening model was used in the research. The study group of the research included normal children, living with their parents in 4 independent kindergartens affiliated to Mersin Governorship Provincial Directorate of National Education in Mersin province and 3 independent kindergartens affiliated to Gaziantep Governorship Provincial Directorate of National Education in Gaziantep province, in the 2022-2023 academic year. 203 developing children and their parents (mother = 203, father = 203) were included. In the study, the Problem Solving Skills Scale for Children developed by Oğuz and Köksal Akyol (2015) and the Problem Solving Inventory developed by Heppner and Peterson (1982) were used as data collection tools. The obtained quantitative data were analyzed using the IBM SPSS 26 package program.“Pearson Correlation Coefficient Significance Test”and“Regression Analysis”were used in the analysis of the data obtained. In the research results; There was no statistically significant relationship between mothers' problem-solving skills and children's problem-solving skills.