Hypergraflar ile çoklu atama probleminin çözümü
Solution of multi assignment problems with hypergraf
  1. Tez No: 455478
  2. Yazar: MİNE OTAMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Optimizasyon bir sistemde var olan kaynakları (işgücü, zaman, kapasite vb.) en verimli şekilde kullanarak belli bir amaca ulaşmayı sağlar. Bu yönüyle bilim, işletme ve mühendislik alanlarında vazgeçilmez bir unsurdur. Optimizasyon teorisinin temel modellerinden biri olan atama problemi modeli sıklıkla kullanılır. Atama problemlerinde her iş için ayrı bir işçi görevlendirilmesi gerekirken, çoklu atama problemlerinde bir işçinin birden fazla iş yapabildiği dikkate alınır. Günlük hayata daha uygun olan bu problem türünde iş ve işçilerin kümelenerek modellenmesi en verimli sonuca daha sade bir yolla ulaşmayı sağlar. Kümeler ve aralarındaki ilişkileri göstermekte oldukça kullanışlı olan hypergraflar, çoklu atama problemlerinin modellenmesi ve çözümü için etkili bir yol olacaktır. Bu çalışmada öncelikle temel graf bilgilerine değinilmiş, çoklu atama problemleri ve hypergraf yapıları incelenmiştir. Daha sonra çoklu atama problemi için yeni bir çözüm yöntemi olan hypergaf ile çözüm ele alınmıştır ve bir problem durumu üzerinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Optimization lead us to reach a goal by using the sources (task force, time, capacity etc) in the most productive way. In this manner it is irrevocable in the science, administration and engineering. Assignment problem that is one of the most fundemantal model of the optimization theory is used pretty often. In the assignment proplems, each tasks are assigned to one worker but in the multi assignment problem multiple tasks can be assigned to a worker. This kind of problem which is more proper for the daily life modelling of the tasks and workers by clustering let us to the most productive solution in simple way. Hypergraphs that are useful to show the clusters and inter relations are an efficient tool to model multi assignment problems and the solutions. In this study we first introduce the basic graph theoretical concepts and then present multi assignment problems and basics of the hypergrah theory. Afterwards, we study the new solution of the multi assignment problems via hypergraphs and explained the solution in an example.