Graflar üzerinde en kısa yol algoritmalarının karşılaştırılmasına ilişkin bir uygulama
An application for comparison of the shortest path algorithms on graph
  1. Tez No: 455484
  2. Yazar: SITKI CANSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİDA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada en kısa yol problemi için geliştirilen algoritmaların performanslarının karşılaştırılması amaçlanmış ve bu karşılaştırma yapılırken web tabanlı bir arayüz kullanılmıştır. Kıyaslama yapılırken programlama dili olarak C#, Asp.NET ve SQL dilleri kullanılmıştır. İlgili algoritmalar programlama dilleriyle bilgisayar ortamına aktarılmış ve elde edilen bulgularla ileriye yönelik yapılacak çalışmalar için bir ön araştırma yapılmıştır. Söz konusu algoritmalar bilgisayar diline aktarılırken nesne tabanlı programlama dili olarak C#, web arayüzlü olmasından dolayı Asp.NET ve verilerin bir database sisteminde saklı tutulması için Sql Server kullanılmıştır. Haritalama metodu olarak Google API ve Google Map'ten faydalanılmıştır. Yazılan kodların doğruluğunun sınanması için R programlama dili kullanılmıştır. Literatürde yaygın olarak kullanılan en kısa yol algoritmalarından Bellman – Ford, Floyd ve Dijkstra algoritmaları incelenmiş ve karşılaştırmalar sonucunda Floyd algoritmasının programlanabilirlik açısından, Dijkstra algoritmasının ise hesaplama açısından daha elverişli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have examined Bellman – Ford, Floyd and Dijkstra algorithms which is commonly used for the shortest – path algorithms in the literature. They purpose to compute the shortest path from each vertex to every other vertex. A web-based interface is used to compare the performances of the algorithms. These algorithms have been transferred to the computer environment by programming languages and a preliminary study has been carried out for future studies with the findings obtained. While the algorithms transferring to the computer language, C# has been used for object-based programming, Asp.NET has been used because of its web interface and SQL Server has been used to store the data in a database. The mapping has been performed with Google API and Google Map. The correctness of written codes has been evaluated by using“igraph”package in R programming language. As a result of the comparison, the Floyd algorithm has been found to be more programmable, and the Dijkstra algorithm is more efficient in terms of computing.