Disprozyum içeren malzemelerin hidrotermal yöntem ile elde edilmesi ve yapısal analizinin yapılması
Synthesis of dysprosium complexes by hydrothermal method and investigation of their structural analyses
- Tez No: 455486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM OYLUMLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Metal-organik çerçeveler bilinen en yüksek iç yüzey alanı, manyetizma, lüminesans gibi özelliklere sahip yeni bir gözenekli malzeme sınıfıdır. Bu malzemelerin olağanüstü yüksek hidrojen depolama, gaz adsorpsiyon ve ayırma, sensör gibi özellikler gösterdiği bilinmektedir. Sıralanan özelliklerin birleşimiyle metal-organik çerçevelerin endüstriyel uygulamalarda son yıllarda araştırmacıların ilgi odağı haline gelmiştir. Bu çalışmanın ilk kısmında orijinal olarak tasarlanan Disprozyum elementi içeren MOÇ malzemeler hidrotermal yöntem ile elde edilmiştir. İkinci kısmında ise oluşacak olan malzemelerin tek kristal yapıları çözülerek, atomların konum ve sıcaklık parametreleri arıtılarak, atomlar arası bağ uzunlukları, bağ açıları, düzlem oluşturan atom grupları ve bu düzlemler arası bükülme açıları bulunmuş ve kristal yapı duyarlı bir şekilde tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Metal Organic Frameworks, which have the highest surface area, magnetism as well as luminescence, are the new porous material group. It is known that these materials perform many characteristics such as high hydrogen storage, gases adsorption and sensing. In the recent year; combinations of the mentioned characteristics of the metal organic frameworks have become the focus of attention of researchers. In the first of part of this study; metal organic frameworks contain Dysprosium element have been synthesized by the hydrothermal process. In the second part of this study, crystal structures of produced materials will be analyzed. Bond distances, bond angles and dihedral angles will be found with refining of the position and the thermal parameter of atoms. Thus, the crystal structure will be determined with great precision.