Dinamik uygulamalarda EPDM'in NR yerine kullanılabilirliğinin araştırılması
Evaluating EPDM for dynamic applications instead of NR
- Tez No: 455543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAĞDAGÜL KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Elastomerler, iyi dinamik özellikler gerektiren birçok farklı uygulamada kullanılırlar. Bu uygulamalarda genel olarak tercih edilen polimerik matris doğal kauçuktur (NR). Doğal kauçuğun dinamik uygulamalarda tercih edilmesinin nedenleri; yüksek sıçrama ve titreşim sönümleme kabiliyeti ve yüksek yorulma dayanımıdır. Ancak bu özelliklerin yanında doğal kauçuğun sınırlı servis sıcaklığı (yaklaşık 90 santigrat) ve düşük yaşlanma dayanımı, söz konusu uygulamalarda yaşanan en önemli problemdir. Bu probleme getirilebilecek çözümler uzun yıllardır, hem endüstri hem de akademinin ilgisini çekmektedir. Güncel emisyon düzenlemeleri ve çevre kaynaklı diğer kısıtlamalar sebebi ile geliştirilen yeni nesil motorlarda (özellikle otomotiv sektöründe) kullanılan kauçuk esaslı dinamik parçaların yüksek sıcaklığa dayanabilmesi talebi artarak devam etmektedir. Doğal kauçuğun servis sıcaklıklarını geliştirmek için birçok çalışma yapılsa da, geliştirilebilen doğal kauçuk çözümleri halen Etilen-Propilen-Dien Kauçuğu (EPDM) gibi düşük düzeyde doymamışlık içeren ve doymamış bölgeleri ana zincirinde taşımayan kauçuklar ile kıyaslanamayacak düzeylerdedir. Bu çalışmada, dar molekül ağırlıklı yeni bir EPDM türü ile dinamik uygulamalarda kullanımı hedefleyen formülasyonlar hazırlanmış ve bunların reolojik, mekanik ve dinamik mekanik özellikleri incelenmiştir. Yaşlanma dayanımları ve kullanım ömürleri incelenerek, aynı amaçla kullanılabilen doğal kauçuk esaslı alternatifleriyle kıyaslanmıştır. İncelenen ultra yüksek molekül ağırlıklı EPDM'in mükemmel ozon dayanımı, yüksek sıcaklıklarda bile düşük kalıcı deformasyon, düşük ısı oluşumu, düşük histerisis kaybı gibi özellikleri sebebi ile dinamik uygulamalarda doğal kauçuğa çok iyi bir alternatif olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural Rubber (NR) has been used in dynamic applications for many years. NR has satisfactory resilience, vibration, and fatigue properties. Besides these good properties, NR has quite poor aging resistance, and also its service temperature is limited to about 90 celsius. Improving aging characteristics of NR is a common problem for both rubber industry and academy. Nowadays, especially automotive industry has been focused on thermally resistant static and dynamic rubber based materials in new generation automobiles because of current hard emission regulations. There are a lot of attempts to improve service conditions of NR; however they are not comparable yet with alternative saturated rubbers such as Ethylene propylene diene rubber (EPDM) . In this study, a new grade EPDM, which has relatively narrow molecular weight distribution, has been studied in terms of rheological, mechanical, dynamic mechanical properties for target dynamic applications, in detail. Aging resistance and service life were examined and have been compared with their NR based alternatives that can be used for the same purposes. Consequently; because of excellent ozone resistance, low compression set values even high temperatures, low heat build up and low hysteresis, ultra high molecular weight EPDM has been found as a good alternative to NR for dynamic applications.