Trafik güvenliği kampanya modeli ve uygulaması
Traffic safety campaign model and its implementation
  1. Tez No: 371597
  2. Yazar: ARZU EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL, YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Trafik, İletişim Bilimleri, Accidents, Traffic, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Trafik kazalarında meydana gelen ölüm, yaralanma ve maddi kayıplar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük önem taşıyan bir halk sağlığı sorunudur. Trafiğin düzenlenmesine, yönetilmesine, denetlenmesine, toplumun eğitimine yönelik gerekli önlemler alınmazsa, trafikteki kusurlu insan davranış ve alışkanlıkları iyileştirilmezse, önümüzdeki yıllarda trafik kazalarının artarak devam edeceği ve çözümünün daha da zorlaşacağı muhakkaktır.“Trafik Güvenliği Bilinci”ni oluşturmak/artırmak, konu ile ilgili farkındalık yaratmak, trafik ortamında kalıcı ve doğru tutum-davranış gelişimini sağlamak üzere trafik güvenliğine yönelik eğitim çalışmalarının bir bileşenini de iletişim kampanyaları oluşturmaktadır. Bu tezde, etkin bir kampanya modeli oluşturmak üzere stratejik bir trafik güvenliği kampanya modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen bu model, trafik güvenliğine yönelik pek çok farklı sorun için uygulanabilir olmakla birlikte, bu çalışmada emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanımını artırmak amacıyla uygulanmıştır. Hedef kitle olarak belirlenen Gazi Üniversitesi Kreş ve Anaokullarında çocuğu kayıtlı olan ebeveynlerin emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanım durumu ve tutumları anket yöntemiyle incelenmiştir. Emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanımını artırmaya yönelik hazırlanan kampanya afişleri ve broşürleri ile ebeveynlerin bilgilerini artırmak hedeflenmiştir. Kampanya sonunda ebeveynler, emniyet kemeri kullanımında %31'e ve çocuk koltuğu kullanımında %27'ye kadar artış gerçekleştiğini ifade etmişlerdir. Ebeveynlerin emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanımının artmasında, stratejik olarak modellenen, hazırlanan ve uygulanan kampanyanın etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Deaths, injuries and financial damages occurred in traffic accidents are, as it is in all over the world, important public health matters in Turkey. Unless necessary measures with regard to arrangement, management and control of traffic along with measures towards public training are taken, and without ensuring amelioration of misconduct and bad habit of human-being in traffic, it is certain that traffic accidents will increasingly continue and the solution will get difficult in the years to come. One on the components of training studies towards traffic safety to ensure development of permanent and correct attitude and behaviour in traffic environment, raising awareness in relation with the subject matter and forming /increasing“traffic safety awareness”is communication campaigns. A strategic traffic safety campaign model for an effective campaign model has been developed in this thesis. Though the developed model can be applied to a good number of different traffic safety problems, in this study, it is mainly applied for the purpose of increasing the use of seat belt and child safety seat. Behaviours towards the use of seat belt and child safety seat of parents who are identified as target group and whose children registered to Gazi University playschools and kindergartens have been examined through survey/interview method.It is aimed at enhancing the parent's knowledge with the banners and brochures prepared for the purpose of increase of use of seat belt and child safety seat. The parents expressed that up to 31% increase in the use of seat belt and up to 27% increase in the use of child safety seat have occurred at the end of the campaign. It is concluded that the campaign which is strategically modelled, prepared and implemented has been effective in the increase of parent's use of saat belt and child safety seat.