Kuaterniyonik involüt-evolüt eğrilerine ait frenet çatısına göre Smarandache eğrileri
Smarandache curves of quaternionic involute-evolute curves according to frenet frame
  1. Tez No: 455561
  2. Yazar: CEYDA CEVAHİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma altı bölüm halinde düzenlenmiştir. Giriş Bölümünde çalışmanın amacı ve konunun ele alınma nedeni tartışıldı. Önceki Çalışmalar Bölümünde kuaterniyonlar ve Smarandache eğrileri ile ilgili çalışmalara yer verildi. Genel Bilgiler Bölümünde Öklid uzayı ile ilgili bilgilerden söz edilmiştir. Materyal ve Yöntem Bölümünde Öklid uzayında involüt-evolüt eğrileri ve Smarandache eğrileri ile ilgili temel kavramlar anlatılmıştır. Bulgular Bölümü çalışmamızın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Burada uzaysal kuaterniyonik involüt eğrisinden elde edilen Smarandache eğrilerinin Frenet vektörleri, eğrilikleri ve burulmaları uzaysal kuaterniyonik involüt eğrisine ait birim Darboux vektörü ile binormal vektörü arasındaki açıya bağlı olarak hesaplanmıştır. Elde edilen bulguların, evolüt eğrisinin Frenet aparatları cinsinden karşılıkları verilmiştir. Son olarak bir örnek verilerek oluşan yeni Smarandache eğrilerin şekilleri Mapple programında çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consist of six fundamental chapters. In the introduction chapter, the aim of study and the reasons why this subject is interested are given. The next chapter is covered with literature review of quaternion and Smarandache curve. In general formation chapter is included with some information about Euclidean space. The basic consepts of involute-evolute curves spatial quaternion curves on Euclidean space are given in the material and method chapter. The findings chapter is the original part of the study. Here, Frenet vectors, curvatures and torsions quaternionic vector of Smarandache curves obtained from spatial quaternionic involute curve, are calculated depending on the angle between unit Darboux vector and binormal vector of the spatial quaternionic involute curve. The findings are given depending on Frenet apparatus of evolute curve. Finally, an example is given and shapes of these new Smarandache curves are drawn by using Mapple programme.