Tek aşamalı paralel makinalı sistemlerde teslim tarihi kısıtlı, gecikme kriterli çizelgeleme
  1. Tez No: 45559
  2. Yazar: EBRU ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
TEK AŞAMALI PARALEL MAKINALI SİSTEMLERDE TESLİM TARİHİ KISITLI, GECİKME KRITERLI ÇIZELGELEME (Yüksek Lisans Tezi) Ebru ERDEM GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ- 1995 ö Z Bu çalışmada tek aşamalı paralel makinalı sistemlerde teslim tarihi kısıtlı çizelgeleme problemleri incelenmiştir. Literatürde bu problemlerle ilgili algoritmalar analiz edildiğinde kullanılan başarım ölçütünün genellikle maksimum tamamlanma zamanı (Cmax) olduğu görülmüştür. Oysa günümüzde gecikme kriteri, dikkate alınması gereken önemli bir kriterdir. Gecikme kriterli ancak tek bir çalışmaya rastlanmıştır. Bu nedenle çalışmada geciken işlerin sayısı (Nt), Toplam gecikme (ST), maksimum gecikme zamanı (Tmax) ölçütlerini en iyileyen bir algoritma geliştirilmiştir. Algoritmanın etkinliği 25 ve 12 problemli iki Örnek büyüklüğü üzerinde denenerek belirlenmiştir. ilk örnek büyüklüğünde iş sayısı 10 ile 30, makina sayısı 2 ile 10, ikinci örnek büyüklüğünde iş sayısı 30 ile 50, makina sayısı 5 ile 15 olarak alınmıştır. Algoritmanın aynı zamanda Cmax kriteri içinde iyi olup olmadığı literatürdeki ilgili algoritmalarla karşılaştırılarak belirlenmiştir. Karşılaştırmalar sırasında bilgisayar programları çalışmada Pascal dili ile yazılmıştır..
Özet (Çeviri)
PREEMPTIVE DUE-DATE SCHEDULING WITH TARDINESS CRITERIA IN SINGLE STAGE-PARALLEL MACHINE SYSTEMS (M. Sc. Thesis) Ebru ERDEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY - 1995 ABSTRACT In this study, preempt ive due date scheduling in single stage parallel machine systems have been exami ned. When the algorithms in literature are analysed, it has been that used performance measure is generally makespan (Cmax ). However tardnees criteria are essential performance meausures to be considered. Only one study about tardnees criteria has been found For this reason,in this study an algorithm is developed which optimized number of tardy jabs (NT), total tardinees ( T) and maximum tardinees (Tmax).The effectiveness of algorithm ars determined by testing two sample sizes of 25 and 12 problems accordi ngly. I n the first sample size the number of jobs are between 10 and 30, the number of machines ars between 2 and 10 In the second sample size, the number of Jobs are between 30 and 50, the number of machines are between 5 and 15. At the same time, the effectiveness of algorithm within Cmax by comparing with related algorithm in 1 i terature. PASCAL language is used to make comparions. II