B vitamini ve türevlerinin model membranlar ile etkileşimlerinin spektroskopik ve kalorimetrik teknikler ile incelenmesi
The investigation of the interaction of vitamin B and its derivatives with model membranes by using spectroscopic and calorimetric techniques
- Tez No: 455667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Biyolojik membranlar tüm yaşayan hücrelerde bulunan kompleks ve dinamik sistemlerdir. Biyolojik membranların temel yapı birimini oluşturan fosfolipitler ve vücudumuzun karbohidrat, lipit ve proteini kullanmasını ko-enzim rolleriyle sağlayan vitaminler arasındaki ilişkiyi anlamak oldukça önemlidir. Biyolojik membranlar oldukça karmaşık yapılar olduğundan bileşenlerini değiştirebildiğimiz basitleştirilmiş model membran sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada amacımız, B kompleks vitaminlerinin biyolojik membranlarla etkileşimini, model membranlar kullanarak anlamaya çalışmaktır. B vitaminleri ile model membranların fiziksel etkileşmesi yani membran faz geçişi, membran düzeni ve membran dinamiği üzerindeki etkisi, ayrıca B vitaminlerinin model membranlara katılmasıyla meydana gelen termal değişimler sıcaklığa ve konsantrasyona bağlı olarak incelenmiştir. Çalışmalar sırasında Fourier Transform Infrared (FTIR) ve Differential Scanning Calorimetry (DSC) teknikleri kullanılarak spektroskopik ve kalorimetrik ölçümler yapılmıştır. Bu çalışma sayesinde, B vitaminlerinin membran üzerindeki etkileri moleküler düzeyde saptanacaktır. Ayrıca fosfolipitler ve B vitamini gibi organik bileşiklerin insanlar üzerindeki fizyolojik etkileri hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Biological membranes are complex and dynamic systems that exist in all living cells. It is very important to understand the relationship between phospholipids which are basic structural units of biological membranes and vitamins which provide our body the use of carbohydrates, lipids and proteins by coenzyme roles. Since biological membranes are very complex structures, simplified model membrane systems are used which we can change the components as well. The purpose of this study is to understand the investigation of B complex vitamins and biological membranes by using model membranes. In order to examine the physical interactions, the effects of vitamin B on the lipid phase transition temperature, membrane order and membrane dynamics were investigated and spectroscopic and calorimetric measurements were performed. These investigations were carried out by using Fourier Transform Infrared (FTIR) Spectroscopy and Differential Scanning Calorimetry (DSC) techniques. Due to these types of studies interactions of vitamin B on membranes can be obtained in molecular level. Moreover, these studies are likely to contribute to better understanding of physiological effects of organic components such as phospholipids and vitamin B on humans.