Ağır iyonların sıkıştırması prensibi ile çalışan bir füzyon reaktöründe malzeme yıpranmasının incelenmesi ve nötronik analizi
- Tez No: 45573
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜMER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada ağır iyonların sıkıştırması prensibi ile çalışan bir füzyon reaktöründe, değişik Flibe (Li2BeF4) kalınlıkları için füzyon reaksiyonu sonucunda çelikte meydana gelen hidrojen, döteryum, trityum ve helyum gazlarının miktarı, nötron akı dağılımı ve nötron kaçakları hesaplanmıştır. Ayrıca yakıtın patlamasıyla Flibe ve çelikteki toplam ısınma değerleri hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalarda yakıtın (target) patlaması sonucu meydana gelen ısıyı ve radyasyonu absorbe eden Flibe'in, uygun akış genişliği 70 cm olarak tesbit edilmiştir. 70cm'lik Flibe akış genişliğinden geçen artık radyasyon ve ısı, reaktörü çevreleyen ve içinden Flibe akan boru donanımı ve birkaç kademeden oluşan çelik, Flibe ve Si02 (izolasyon) tarafından absorbe edilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount of hydrogen, deuterium, tritium and helium gases that occur in steel (304 SS5 ), which is subjected to fusion reaction of different Flibe (Lİ2BeF4) thicknesses, in a fusion reactor, that works with the principle of inertial confinement fusion neutron flux distribution and neutron lekages are calculated. Also, the total heat values that occur on Flibe and steel as a result of fusion reaction of target are calculated. In the calculations, suitable flow with of Flibe which absorbs the heat as a result of fusion reaction has been calculated as 70 cm. The remaining radiation and heat that passes through Flibe is absorbed by the piping system that cowers the reactor and a few level of steel, Flibe and Si02 (isolation).