Böbrek kitlelerinde iğne biyopsisinin tanı değeri: Radyolojik-Klinik histopatolojik uyum
Diagnostıc accuracy of Percutan renal biopsies :Radiologic-Clinical-Hystopathologıc correlation
- Tez No: 455774
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR KÜRŞAT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Erişkin dönemi kanserlerinin %2?si böbrek tümörleridir. Olguların %20-30?unun tanı sırasında metastaz yapmış olması ve tanı konulup nefrektomi yapılanların yine yaklaşık %20?sinin daha sonra nüks ve metastazla gelmesi, böbrek kanserlerinin ciddi bir sorun olduğunu göstermektedir. Günümüzde görüntüleme yöntemlerindeki gelişmeye paralel olarak rastlantısal (?insidental?) tümör tanısı artmıştır ve bu tümörler çoğunlukla daha düşük evrede olduğu için sağkalım süresi de artmıştır. Bu çalışmanın amacı böbrek kitlelerinin tanısında bilgisayarlı tomografi eşliğinde yapılan perkütan iğne kor biyopsisinin biyopsi endikasyonları bakımından yararlılığını ve etkinliğini değerlendirmektir. Küçük böbrek kitlelerinde histopatolojik tanı bakımından, klinik ve radyolojik olarak belirgin malignitesi olan olgularda ise tedavi için gerekli prognostik parametreler açısından yeterliliğini, doğruluğunu ve geçerliliğini incelemektedir. 2011-2013 yıllarıarasında hastanemize başvuran 57 hastaya uygulanan perkutan böbrek iğne kor biyopsileri, patoloji biyopsi raporları, H-E preparatları, radyolojik görüntülemeleriyle birlikte retrospektif olarak incelenmiştir. 4 cm?den küçük tümörlerin % 55,6?sında, 4 cm?den büyük kitlelerin % 84,6?sında tanısal yeterlilikte biyopsi elde edilebilmiştir. Olguların radyolojik ve histopatolojik tanıları karşılaştırıldığında radyolojik tanının sensitivitesi % 97,5, spesifitesi % 25 olarak hesaplanmıştır. 4 cm?den büyük kitleler için radyolojik tanıyla karşılaştırıldığında sensitivite yüksek (% 88,2), spesifite ise düşük (%25) bulunmuştur. 4 cm?den küçük olgu sayısı az olduğundan istatistik analiz yapılamamıştır. Olguların yalnızca 9 tanesinin nefrektomi spesmenin doku tanısı mevcut olduğundan, perkütan iğne biyopsisi ile spesifite ve sensitivite açısından karşılaştırılma yapılamamıştır. Toplam 7 olguda iğne biyopsisinin klinik yaklaşımı önemli ölçüde etkilediği görülmüştür. Çalışmamız 4 cm?den büyük kitlelerde; biyopsi endikasyonu söz konusu olduğunda böbrek iğne biyopsisinin tedaviye yol göstermek bakımından yeterli ve tanı doğruluğu yüksek sonuçlar elde edilebildiğini göstermektedir. Olgu sayısı arttıkça 4 cm?den küçük tümörlerde de yeterlilik ve tanı doğruluğu bakımından daha iyi sonuçlar elde edebileceğimizi düşünüyoruz
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT 2 % of adult tumors are renal cancers. 20-30 % of the patients who had metastases at the phase of diagnosis, 20% of the diagnosed patients who had also nephrectomy; faced with recurrences and metastates; and all these indicate that kidney cancer is a serious problem. Today, in parallel with the improvements in imaging techniques; randomly diagnosed (“incidental”) tumor cases are increased and as these tumors are generally in early stages, survival time increased. The aim of this study is to evaluate the effectiveness and efficiency of ultrasonography guided percutaneous needle core biopsy; which is made for renal masses diagnostic; for biopsy indications. For histopathological diagnosis in cases of small renal masses; where there is an apparent clinical and radiologic malignancy; its aim is to review sufficiency, accuracy and validity in terms of prognostic parameters required for the treatment. Percutaneous renal needle core biopsies, pathology biopsy reports, H-E preparations and radiologic imaging of 57 patients; who consulted to Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Radiology between the years 2011-2013; have been reviewed retrospectively. When the radiological and histopathological diagnostics of the cases are compared; the sensitivity of diagnosis has been calculated as 97,5% and its specifity has been calculated as 25%. For the tumors larger than 4 cm; when it is compared with radiological diagnosis, sensitivity has been found to be high (88,2%) and specifity has been found to be low (25%). As the number of cases smaller than 4 cm are fewer, statistical analysis could not be made. Nephrectomy specimen tissue diagnosis was available only for 9 of the cases; thus, specifity and sensitivity comparison with percutaneous needle core could not be made. Our study shows that in cases of masses larger than 4 cm, when biopsy is indicated, renal needle biopsy helps to obtain sufficient and accurate diagnostic results and reliable guidance for the clinical management. We think that; as the number of cases smaller than 4 cm increase; it will also be possible to obtain much better results in terms of sufficiency and diagnostic accuracy for core needle biopsies in small renal masses.