St –segment yükselmesi bulunan akut miyokard infarktüslü hastalarda tımı risk skorunun koroner arter hastalığının yaygınlığı ile olan korelasyonu
Correlation of timi risk score with angiographic severity and extent of coronary artery disease in patients with st-segment elevation acute coronary syndromes
- Tez No: 572547
- Danışmanlar: UZMAN BARIŞ ÖNDER PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ST –SEGMENT YÜKSELMESİ BULUNAN AKUT MİYOKARD İNFARKTÜSLÜ HASTALARDA TIMI RİSK SKORUNUN KORONER ARTER HASTALIĞININ YAYGINLIĞI İLE OLAN KORELASYONU GİRİŞ: Koroner arter hastalığı (KAH) kardiyovasküler hastalıkların en yaygın ortaya çıkan şeklidir ve yüksek mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. KAH klinik ortaya çıkış şekilleri arasında sessiz iskemi, kararlı angina, miyokard infarktüsü, kalp yetmezliği ani ölüm vardır. Çok damar hastalığı ve bunun yanı sıra sol ana damar hastalığı bulunan hastalar ciddi kardiak olay açısından en yüksek risk altındadır. Mortalite oranı azaltmak için akut koroner sendrom klavuzlarında erken risk tayini yapılması önerilmektedir. Biz çalışmamızda yatak başında kolayca uygulanabilen bir risk modeli olan STEMI için TIMI risk skorunun çoklu damar hastalığı ile arasında korelasyon olup olmadığını araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesini Acil servis polikliniğine Temmuz 2009 ile Haziran 2010 tarihleri arasında STEMI ile başvuran 91 hasta alındı.STEMI; kliniği ile uyumlu iskemi semptomları (göğüs ağrısı vb..) ile beraber J noktasından itibaren V2-V3 derivasyonlarında erkekte ≥ 0.2 mV, kadında ≥ 0.15 mV st segment yükselmesi ve\veya diğer derivasyonlarda 0.1 mV st segment yükselmesi olarak tanımlandı. Semptomların başlanğıcından itibaren 6 saat içindeki hastalar çalışmaya alındı. Düşük risk grubu hastaların damar sayıları ile yüksek risk grubu olan hastaların damar sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı; anlamlılık kıyaslama testi, tek yönlü ANOVA (One Way ANOVA) testi kullanılarak gösterildi. Tek yönlü ANOVA testi için gerekli olan karışık istatistiksel hesaplamalar için SPSS® (11.5) programı kullanılmıştır. Tüm testler için p değerinin 0.05'in altında olması v anlamlı kabul edildi. Tüm hastalar için TIMI skoru hesaplandı. Tedaviye başlama zamanı kontrastın koroner artere ilk enjeksiyonu olarak tanımlandı. Hastalar TIMI skorlarına göre 0-4 düşük riskli ve 5-14 yüksek riskli olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların koroner angiografi sonuçları retrospektif olarak tarandı. KAH koroner angiografi sırasında visual tahmin olarak deneyimli operatör tarafından yapıldı. BULGULAR: Hastaların %78'i 65 yaş altında idi. Başvuru anında %95.6'sının angina, diabet veya hipertansiyonu vardı. Hastaların %44'ünde başvuru anında EKG 'de anterior ST- segment yükselmesi mevcuttu. Hastaların %71.4'ünün tedavisi 4 saatten önce başlanmıştı. Tüm hastaların TIMI skorları hesaplanmıştır. Hastalar düşük TIMI skoru(0-4) ve yüksek TIMI skoru(5-14 )olarak iki gruba ayrıldı. Düşük TIMI skorununda 70(%76.9), yüksek TIMI skorunda 21(%23.1) hasta vardı. Hastaların koroner angiografi sonuçlarında 44(%48.4) hastanın 1 damar tutulumu, 24(24.6) hastanın 2 damar tutulumu, 23(%25.2) hastanın 3 damar tutulumu mevcuttu. Hastaların TIMI skorları ile çoklu damar hastalığını karşılaştırılması yapıldığında yüksek TIMI skoru ile düşük TIMI skoru arasında bir bağlantı olmadığı gözlendi.(p=0.522). SONUÇ: STEMI'li hastalarda timi risk skoru ile koroner arter hastalığının yaygınlığınının ciddiyetini araştırdığımız çalışmamızda timi risk skoru ile koroner arter hastalığının yaygınlığını gösteren damar tutulumu arasında bir bağlantı gösteremedik. NONSTEMI'li hastalarda timi risk skoru ile koroner arter hastalığının yaygınlığının ciddiyeti arasında korelasyon göstermesilmesi buna karşın STEMI'li hastalarda korelasyon olmaması NSTEMI ve STEMI hastalarının demografik özelliklerinin farklı olmasından kaynaklanabilir. ANAHTAR KELİMELER: STEMI, Timi risk skoru, Koroner arter hastalığının yaygınlığı.
Özet (Çeviri)
CORRELATION OF TIMI RISK SCORE WITH ANGIOGRAPHIC SEVERITY AND EXTENT OF CORONARY ARTERY DISEASE IN PATIENTS WITH ST-SEGMENT ELEVATION ACUTE CORONARY SYNDROMES AIM: The Thrombolysis in Myocardial Infarction(TIMI) risk score predicts adverse clinical outcomes in patients with st-segment elevations acute coronary syndromes (STEMI). We sought to determine whether the timi risk score correlates with the angiographic extent and the severity of coronary artery disease (CAD) in patients with STEMI undergoing cardiac catheterization. METHODS and RESULTS: We conducted a retrospective review of 91 consecutive medical records of patients who underwent coronary angiography from July 2009 to June 2010 because of STEMI. For each patient, the TIMI risk score was calculated as the aritmetic sum of the following variables at admission:age >75 years=3 points;age 65 to 74 years =2 points;systolic blood pressure 100 bpm= 2 points;Killip class 2 to 4 =2 points;weight4 hours=1 point;and a history of angina, diabetes, or hypertension=1 point,for possible score of 0 to14.Time to treatment was defined as time to onset of first injection of contrast in the coranary artery. Patients were clasified into 2 categories according to TIMI risk score: TIMI scores 0-4(n=70),and 5-14(n=21). Time to treatment was under 6 hours.