bölgemizde meme kanseri sıklığı ve dağılımı
breast cancer and incidence in our region
  1. Tez No: 455807
  2. Yazar: SERKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bölgemizde meme kanseri sıklığı ve dağılımını incelemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 2006 Aralık -2012 Aralık tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi ve Tıbbi Onkoloji Kliniğine başvuran 398 Meme kanserli hastanın dosyası incelendi. Hastaların hastaneye başvuru şikayetleri, yaş aralığı, kitle yerleşimi, tümör boyutu, evre, tutulan lenf nodu durumu, histoloji, grade, tümörün östrojen reseptör (ER), progesteron reseptör (PR), C-ERB 2 pozitifliği, yapılan operasyon, hastaların yaşadıkları yer dosyaları taranarak retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 394? ü semptomatikti (%99) ve TNM evrelemesine göre yarıya yakını (%49.5) Evre 3 idi. Çalışmamızda 358 hastanın ER ve PR sonucuna ulaşılmış olup 211? i ER pozitif (%58.9), 207? si PR pozitif (%57.8) bulundu. Hastaların 12? si 30 yaşın altında (%3) iken, 84? ü 30-40 yaş (%21.1), 126? sı 40-50 yaş aralığında (%31.7) ve 176? sı 50 yaşın üstünde (%44.3) idi. Hastaların %69.6? sı merkezden gelmiş olup, % 30.4? ü kırsaldan gelmiştir. Kırsaldan gelenlerde merkezden gelenlere göre metastatik lenf nodu istatistiksel anlamlı düzeyde fazlaydı. Sonuç: Çalışmamızda hastaların çoğunu semptomatik, tümör çapı büyük ve lenf nodu tutulumu fazla olan hastalar oluşturmaktaydı. Kırsaldan gelen hastalarda metastatik lenf nodu fazla idi. ER ve PR negatifliği tümör çapı ve lenf nodu ile ilişkiliydi. Bölgemizde meme kanserinin prognozuna katkı sağlayabilmek için halkın meme kanseri hakkında bilgilendirilmesi, meme ve aksillasını değerlendirmeyi öğrenmesi ve herhangi bir değişiklik olduğunda sağlık kuruluşuna müracaat etmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to research breast cancer and incidence in our region Material and Method: In this study, files of 398 patients diagnosed with breast cancer which applied to Dicle University Faculty of Medicine General surgery and Medical Oncology Departments were researched between December 2006 and December 2012.we scanned and researched to patients of application complaint, age, range, tumor size, tumor mass location, stage, histology, committed operation, tumor ER, PR and C-ERB 2 positiveness, lymph node situation, quadrant located by mass, where patients come from retrospectively. Findings: 394 of the patients were symptomatic (99%).. İn our study, 358 patients ER and PR were examined and 211 patients ER was positive (58.9%), and 207 patients PR was positive (57.8%). . Twelwe of the patients were under 30 years old (3%), 84 of them were between 30 -40 (21.1%), 126 of them were between 40 -50 (31.7%), and 176 of them were over 50 (44.3%). İn our study 69.6% of patients come from the center and 30.4% of rural areas. According to this study who come from rural central inbox metastatic lymph nodes was higher statistically significant Conclusion:. Most of the patients symptomatic,and Most of the patients had advanced stage, tumor size and lymph node involvement. Metastatic lymph nodes was higher in patients from rural. Our study was determined that estrogen and progesterone receptor negativity is associated with tumor size and lymph node. Contribute to the prognosis of breast cancer in our region to provide information to the public about breast cancer, breast, and aksilla review to learn and to apply to any health care facility should be provided when there are changes. .