Şaraplar poli (vinil alkol) mamranlarla çapraz akışlı filtrasyon yöntemi ile arıtılması
  1. Tez No: 45583
  2. Yazar: SEMA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, poll (vinil alkol ) (PVA )'dan membranlar hazırlandı ve durultulmuş ve durultulmamış şarapların (kırmızı.beyaz) çapraz akıştı filtrasyon yöntemi ile arıtılmasında kullanıldı. Deneysel çalışmanın birinci aşamasında ; uygun membran kalınlığı, membranların su geçirgenliği ve su tutma kapasiteleri araştınldı.çalışmanın ikinci aşamasında ; şarabın süzülmesinde, filtrasyon süresinin, akış hızının, geri yıkamanın, sıcaklığın ve basıncın etkileri incelendi. Akış hızı ve çalışma basıncı arttıkça tutulmanın azaldığı bulundu. Bununla beraber sıcaklıktaki artış tutulma üzerine ters etki ile sonuçlandı. Kırmızı şarapların arıtılmasında beyaz şaraplara nazaran daha iyi sonuçlar elde edildi. Deneyler ticari membranlar kullanılarak da tekrarlandı ve PVA membrandan elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Bilim kodu : 4050402 Anahtar kelimeler : Şarap, çapraz akıştı filtrasyon, poli (vinil alkol ) membran, filtrasyon Sayfa adedi : 78. Tez yöneticisi : Prof. Dr. Oya ŞANLI
Özet (Çeviri)
In this study, membranes were prepared from poly (vinyl alcohol) and used in the clarification of fined, unfined wines (white, red ) by crossflow filtration tecnique. In the first step of the the experimental study ; suitable membrane thiclcness, water permeability and water capacity of the membranes were searched. In the second step of the study ; the effects of filtration time, flow velocity bade - flushing, operating temperature and pressure on the filtration of the wines were investigated. It has been found that as the flow velocity and operating pressure increased retention was decreased. However increase in temperature resulted in opposite effect on retention. Better results were obtained in the clarification of the red wines comparing to the white wines. Experiments were repeated by using commercial membranes with that of poly (vinyl alcohol ) membrane. Science code : 4050402 Keywords ; wine, crossflow filtration, poly (vinyl alcohol ), membranes, titration Total page number :78 Adviser : Prof. Dr. Oya ŞANU