Pediatrik üropatojenik escherıchıa colı izolatlarında virülans faktörlerinin ve antimikrobiyal duyarlılığın belirlenmesi
Determination of virulence factors and antimicrobial susceptibility of pediatric uropathogenic escherichia coli isolates
  1. Tez No: 455833
  2. Yazar: KEREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ERMERTCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) çocukluk çağının üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen ikinci enfeksiyon grubudur. İYE çocuklarda otitis mediadan sonra ikinci en sık bakteriyel enfeksiyondur. İYE'de Escherichia coli akut enfeksiyonda en sık saptanan mikroorganizmadır. Bu çalışmada pediatrik hastalardan izole edilen üropatojenik E. coli kökenlerinde bulunan virülans faktörleri, bu kökenlerin antibiyotik duyarlılıkları ve genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üretim oranları araştırılmıştır. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda İYE'li pediatrik hastalardan ( erkek %28, kız %72) izole edilmiş 29 üropatojenik E. coli kökeninin in-vitro antibiyotik duyarlılıkları Clinical Laboratory Standarts Institute önerileri doğrultusunda modifiye Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile araştırıldı. Kökenlerin antibiyotik dirençleri incelendiğinde; amoksisilin+klavulanik aside %42, sefotaksime %38, seftazidime %11, sefuroksime %48, sefalotine %52, siprofloksasine %21, gentamisine %28, ampisiline %66, trimetoprim+sulfametoksazole %66 ve aztreonama %31 olarak saptanırken, tüm izolatların imipeneme duyarlı oldukları belirlendi. Üropatojenik E. coli kökenlerinin GSBL üretip üretmediği çift disk sinerji yöntemiyle araştırıldı. GSBL üreten kökenlerin oranı %38 olarak saptandı. GSBL pozitif olan 11 kökenin hepsi ampisilin, sefuroksim, sefalotin ve sefotaksime dirençli bulunurken, amoksisilin+klavulanik aside %82, siprofloksasine %55, gentamisine %64, trimetoprim+sulfametoksazole %91, seftazidime %27 ve aztreonama da %82 oranında direnç saptandı. Duyarlılık sonuçları GSBL üretimi açısından karşılaştırıldığında, GSBL üreten E. coli kökenlerinde direnç oranlarının daha yüksek olduğu gözlendi. Virülans faktörlerinden pap, sfa, aer, cnf-1, hly genlerinin varlığı multipleks polimeraz zincir reaksiyonu ile araştırıldı. Bu genlerden pap %58, sfa %21, cnf-1 %17, aer %58 ve hly %17 olarak saptandı. Çalışmada araştırılan toksin kodlayan genlerden cnf-1 ve hly aynı oranda, adezin kodlayan iki genden pap, sfa'ya göre daha yüksek oranda bulundu. E. coli virülans faktörlerinden pap geninin İYE'de daha fazla rol oynadığı sonucuna varıldı. Araştırmamızda yüksek oranda saptanan bir diğer virülans faktörü olan aerobactin ise E. coli'yi konak savunma mekanizmalarından korumada fonksiyon göstermektedir. Sonuç olarak, gün geçtikçe artan E. coli enfeksiyonlarında etkenlerin antimikrobiyal duyarlılık testlerinin rutin olarak yapılması önemlidir. İYE'nin ampirik tedavisinde uygun antibiyotiğin seçiminde bölgesel antibiyotik direnç profilleri göz önünde bulundurulmalıdır. Gelecekte İYE tedavisinde bir alternatif olarak; pap'ın oluşumunu veya etkisini inhibe edecek ilaçların geliştirilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections (UTIs) are the second frequent infection group of childhood following the upper respiratory tract infections. UTI is second most frequent bacterial infection seen in children following otitis media. Escherichia coli is the most frequently found microorganism in UTI. In this study, it was aimed to investigate the virulence factors found in pediatric uropathogenic E. coli isolates, to determine the antibiotic susceptibilities and extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) production rates of these isolates. In vitro antibiotic susceptibility of 29 uropathogenic E. coli roots isolated from pediatric patients (male 28%, female 72%) with UTI in Celal Bayar University Faculty of Medicine, Medical Microbiology Laboratory, was examined using modified Kirby-Bauer disk diffusion method in accordance with Clinical Laboratory Standards Institutes (CLSI). According to the antibiotic-susceptibility test results, resistance rates were found as follows: ampicilin 66%, trimethoprim-sulfamethoxazole 66%, cephalothin 52%, cefuroxime 48%, amoxicillin-clavulanic acid 42%, cefotaxim 38%, aztreonam 31%, gentamicin 28%, ciprofloxacin 21% and ceftazidime 11%. All isolates were found susceptible to imipenem. Intermediate isolates were considered as resistant. ESBL production rate of all the isolates was investigated by using double disk synergy test. The rate of ESBL producing isolates was found 38%. It was determined that, when 11 ESBL positive isolates were investigated, resistance rates against to ampicilin, cefuroxime, cefalotin and cefotaxim found to be 100%, to amoxicillin+clavulanic acid to be 82%, to ciprofloxacin to be 55%, to gentamicin to be 64%, to trimethoprim+sulfamethoxazole to be 91%, to ceftazidim to be 27%, to aztreonam to be 82% and it was determined that all ESBL positive isolates were susceptible to imipenem. As susceptibility results are compared in terms of ESBL production, it was determined that resistance rates are higher for E. coli isolates which produce ESBL than those which do not produce. Virulence factors, pap, sfa, aer, cnf-1 and hly are investigated by multiplex polimerase chain reaction (PCR). Out of these genes, pap was found to be 58%, sfa to be 21%, cnf-1 to be 17%, aer to be 58% and hly to be 17%. In the research, the genes cnf-1 and hly which both code toxin found to be at equal ratio, the gene pap, one of two genes coding adezin found to be at a higher ratio than the other gene sfa. It was determined that, E. coli virulence factor, pap gene, has a more important role on urinary tract infection (UTI). The gene aer is the other high ratio gene found in the research. This was thought that, E. coli is the actor that gives main contribution to bacteria in intestinal flora against host defence systems. Consequently, antimicrobial susceptibility testing is routinely necessary on E. coli infections which increases day by day. Regular monitoring of regional antibiotic resistance is required to select the appropriate antibiotic for the empiric treatment of UTI. In the future as an alternative in the treatment of UTI: development of drugs to inhibit the effect of pap, will be possible.