Ratlarda oluşturulan testis torsiyonu ve orşit modelinde trombosit flow sitometrik incelemesi ve hematolojik parametrelerin tanısal yararının incelenmesi
Thrombocyte flow cytometric analysis and investigation of the diagnostic benefit of hematological parameters in the model of testicular torsion and orchitis in rats
  1. Tez No: 806356
  2. Yazar: MUSTAFA SABİH KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDAL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Testis torsiyonu, testisin spermatik funikulus etrafında rotasyonu sonucunda perfüzyonunun bozulması ve bu nedenle iskemik hasar oluşmasına bağlı gelişen ivedilikle müdahale edilmediği takdirde organ kaybına yol açabilecek bir tablodur. Epididimoorşit ise genellikle epididimden başlayan enfeksiyonun testise yayılması ile gelişen ve akut skrotum ile başvuru nedeni olan bir başka tablodur. TR Testis torsiyonu ile epididimoorşit ayırıcı tanısında en sık skrotal renkli doppler ultrasonografi kullanılmaktadır, fakat sonuç yapan kişiye bağlıdır ve kesinlik içermemektedir. Testis torsiyonu ile epididimoorşit ayırıcı tanısında kan tetkiklerinin kullanılması ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Biz de çalışmamızda testis torsiyonu ile epididimoorşit ayırıcı tanısına yardımcı olabilecek hematolojik ve flow sitometrik yöntemlerin değerlendirilmesine yönelik planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada Wistar Albino türü 240-250 gr. yetişkin erkek rat kullanıldı. Deneyde kullanılacak ratlar sekiz saat önce aç bırakıldı. Bütün hayvanlara işlem sırasında anestezi verildi. Ratların karın ön duvarı tıraş edildi ve ardından povidon iyot ile antisepsi sağlandı. Skrotum insize edilerek torisyon gruplarında sol testis 720 derce torsiyone edilerek skrotuma tespit edildi. 2-4-8 saat ratlar sakrifiye edildi. Tests torsiyon kontrol grubunda testis torisyone edilmeden insizyon kapatıldı ve 8 saat sonra sakrifiye edildi. Epididimoorşit grubunda ise sol epididime 0.1 ml 106 kob/ml üropatojen Escherichia coli enjekte edildi. Skrotum cildi kapatıldıktan 72 saat sonra ratlar sakrifiye edildi. Sham grubunda ise hiçbir işlem yapılmadan ratlar sakrifiye edildi. Bütün gruplarda bilateral orşiektomi yapıldı ve kardiyak kan boşaltma işlemi ile sakrifiye edildi. Alınan kanlar ve testis materyalleri incelemede kullanıldı. Testisler Cosentino sınıflandırması kullanılarak değerlendirildi. Biz de çalışmamızda testis torsiyonu ile epididimoorşit ayırıcı tanısına yardımcı olabilecek hematolojik ve flow sitometrik yöntemlerin değerlendirilmesini amaçladık. BULGULAR: Patolojik değerlendirmede testislerin torsiyone edildikten 2 saat sonra etkilenmeye başladığı ve 4 saat sonra ciddi derecede etkilendiği görüldü. Tam kan sayımında bakılan parametreler arasında testis torsiyonu ile epididimoorşit grupları arasında anlamlı fark bulunamadı. Flow sitometrik olarak incelenen CD62p ise epididimoorşit grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu. SONUÇ: Çalışmamız literatürdeki testis torsiyonu ve epididimoorşitte CD62p değerlendiren ilk çalışmadır. Epididimoorşit grubunda cd62p seviyeleri diğer gruplara göre anlamlı şekilde yüksek bulundu. CD62p'nin testis torsiyonu ile epididimoorşit ayırıcı tanısında kullanılabileceği düşünülmüştür. Fakat trombosit flow sitometrik çalışmaların yaygın olmaması, pahalı olması ve sonuçların kısa sürede elde edilememesi günümüzde klinik kullanımını sınırlandırmıştır. Ayrıca CD62p'nin ratlarda çalışılmış olması nedeniyle klinik araştırma ihtiyacı bulunmaktadır. Kesin sonuçlar için çok merkezli, yeterli sayıda hasta üzerinde klinik çalışmaya ve CD62p ölçümlerinin yaygınlaşmasına ihtiyaç vardır. Testis torsiyonu ile epididimoorşit ayırıcı tanısında kullanılması için daha pratik, ucuz, hızlı, erişimin ve değerlendirmenin kolay olduğu parametrelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AİM: Testicular torsion is a condition that develops due to ischemic damage due to impaired perfusion as a result of rotation of the testis around the spermatic funiculus, which can lead to organ loss if not intervened quickly. Epididymoorchitis, on the other hand, is another condition that usually develops with the spread of epididymal infection to the testis and is the cause of presentation with acute scrotum. Scrotal color Doppler ultrasonography is most commonly used in the differential diagnosis of testicular torsion and epididymoorchitis. But the result depends on the person making it and is not certain. Many studies have been conducted on the use of blood tests in the differential diagnosis of testicular torsion and epididymoorchitis. In our study, we aimed to evaluate hematological and flow cytometric methods that can help in the differential diagnosis of testicular torsion and epididymoorchitis. MATERİAL- METHODS: In this study, 240-250 grams of Wistar Albino adult male rats were used. The rats to be used in the experiment were fasted eight hours ago. All animals were anesthetized during the procedure. The anterior abdominal wall of the rats was shaved and then antisepsis was provided with povidone iodine. The scrotum was incised and the left testis was torsioned 720 degrees in the torsion groups and fixed to the scrotum. The rats were sacrificed for 2-4-8 hours. In the test torsion control group, the incision was closed without torsion of the testis and was sacrificed 8 hours later. In the orchitis group, 0.1 ml of 106 cfu/ml uropathogen Escherichia coli was injected into the left epididymis. The rats were sacrificed 72 hours after the scrotal skin was closed. In the sham group, the rats were sacrificed without any procedure. Bilateral orchiectomy was performed in all groups and was sacrificed by cardiac blood evacuation procedure. Collected blood and testicular materials were used in the examination. Testes were evaluated using the Cosentino classification. The blood taken was used in the evaluation of the platelet surface protein CD62p by flow cytometry and complete blood count. RESULTS: In the pathological evaluation, it was observed that the testicles began to be affected 2 hours after torsion and were severely affected 4 hours later. There was no significant difference between testicular torsion and epididymoorchitis groups among the parameters measured in complete blood count. CD62p, which was examined flow cytometrically, was found to be significantly higher in the epididymoorchitis group. CONCLUSİON: This is the first study in the literature to evaluate CD62p in testicular torsion and epididymoorchitis. CD62p levels were found to be significantly higher in the epididymoorchitis group. It was thought that CD62p could be used in the differential diagnosis of testicular torsion and epididymoorchitis. However, the fact that platelet flow cytometric studies are not common, expensive and the results cannot be obtained in a short time limit their clinical use today. In addition, clinical research is needed because CD62p has been studied in rats. For definitive results, multicenter clinical studies with sufficient number of patients and widespread use of CD62p measurements are needed. There is a need for more practical, inexpensive, fast, easy-to-access and easy-to-evaluate parameters to be used in the differential diagnosis of testicular tosion and epididymoorchitis.