Farklı tedavi protokollerinin helikobakter pylori eradikasyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of different treatment protocols on eradication of h. pylori infection
- Tez No: 455853
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
H. pylori, sık karşılaşılan bir enfeksiyon nedenidir. Tedavi şeması net olarak belirlenememiş bir bakteridir. Dünya' da %80' e yaklaşan sıklık ve malignite potansiyeli nedeniyle tıpta önemini korumaktadır. Bu çalışmada, polikliniğimizde tedavi edilen hastalarda kullanılan tedavi protokollerinin başarılarının retrospektif olarak karşılaştırılması ve sonuçlardan yola çıkarak tercih edilmesi gereken tedavi şemalarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, dosyalardan yararlanılarak 211 hasta incelendi. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, semptomları, tanı tespit yöntemleri, endoskopik girişim yapılan hastaların bulguları, tedavi şemaları, eradikasyon tedavisi verildikten sonraki kontrol yöntem ve test sonuçları kaydedildi. Hastaların aldıkları tedavi şemalarının başarı oranları değerlendirildi. Toplam 211 hastanın 97' sine poliklinik hekimi tarafından amoksisilin, klaritromisin ve ppi içeren tedavi paketi 2x1 gr amoksisilin, 2x500 mg klaritromisin ve 2x1 ppi şeklinde 14 gün verilmişti. 59 hasta tedavi olarak 2x1 gr amoksisilin, 2x500 mg klaritromisin ve 2x1 ppi içeren 14 günlük tedavi paketinin yanısıra 300 mg bizmut subsitrat içeren 60 tabletlik tedavi 2x2 veya 4x1 olacak şekilde 15 gün almıştı. Kalan 55 hasta 500 mg tetrasiklin 2x1 şeklinde 14 gün, metronidazol 500 mg 2x1 14 gün, 300 mg bizmut subsitrat 2x2 veya 4x1 15 gün ve ppi 1x1 14-28 gün kullanmıştı. Üç tedavi grubunun eradikasyon oranları sırasıyla %70.1, %88.1, %81.8 tespit edildi. Üç grup arasında eradikasyon oranları açısından bizmut içeren gruplar lehine anlamlı farklılık mevcuttu (p: 0.023). Sonuç olarak; polikliniğimizde değerlendirilip tedavi verilmiş olan hastalarda bizmut içeren tedavi şemaları, bizmut içermeyen tedaviye göre daha başarılı tespit edildi. Çalışma, en çok verilmiş olan tedavi protokolunun başarısının düşük olması nedeniyle bundan sonra yerini bizmut içeren tedavi şemalarının alması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
H. pylori is a common cause of infection. Treatment scheme of this infection has not been clearly established. Approaching 80% incidence in the world, the potential for malignancy, this infection is important in medicine. In this study, based on the success of treatment protocols used in patients in our polyclinic, the preferred treatment schemes are intended to be introduced. In our study, we used data in files. 211 patients were analyzed. Patients' age, sex, symptoms, methods of diagnosis, the findings of patients who underwent endoscopic procedures, treatment schemes, methods of control and test results after eradication therapy were recorded. The success rate of the treatment scheme were evaluated. A total of 211 patients, 97 patients were given 2x1 g amoxicillin, 2x500 mg of clarithromycin and 2x1 ppi 14 days. 59 patients were treated with 2x1 g amoxicillin, clarithromycin 2x500 mg 14 days, 300 mg bismuth subcitrate 2x2 or 4x1 15 days. 55 patients were given 500 mg of tetracycline 2x1, metronidazole 500 mg 2x1 for 14 days, 300 mg bismuth subcitrate 2x2 or 4x1 15 days, 1x1 ppi for 14-28 days. The eradication rates of three treatment groups were 70.1%, 88.1% and 81.8% respectively. Eradication rates between three groups were significantly different in favor of the group containing bismuth (p: 0.023). As a result, patients who were given a bismuth-containing therapy has a greater success of eradication than the patients given non-bismuth therapy. Our study showed that the most given protocol of standart triple therapy has a lower and unacceptable eradication rate, there fore treatment protocols that have a more successful eradication rate such as bismuth containing quadruple therapy should be preferred for the patients.