Folikül sıvısı ve kandaki ağır metallerin ve eser elementlerin IVF sonuçları ile ilişkisi
The impact of blood and follicle concentrations of toxic and trace elements on IVF outcomes
- Tez No: 455855
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SÖNMEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Folikül sıvısı ve kandaki ağır metallerin ve eser elementlerin ivf sonuçları ile ilişkisi Bu çalışmada klasik antagonist protokol uygulanan 104 açıklanamayan infertilite hastasında tam kan ve folikül sıvısında ağır metaller ve eser elementlerin düzeylerini belirleyip, İVF sonuçları ile ilişkisini araştırmayı hedefledik. YÖNTEM: Çalışmamız Ocak - Mayıs 2012 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üreme Sağlığı Merkezi'ne başvuran toplam 104 açıklanamayan infertilte hastası üzerinde yapıldı. Bütün hastaların kontrollü overyan hiperstimülasyonu klasik antagonist protokolle yapıldı. Üç hastada yetersiz numune nedeniyle örnekler analiz edilemedi. Hastaların OPU esnasında toplanan folikül sıvılarında ve kandan elde edilen plazmalarında ağır metaller (kadmiyum, kurşun, civa, arsenik), ve eser elementler (bakır, çinko, demir) atomik absorbsiyon spektrometrisi ile analiz edildi ve IVF sonuçları ile korelasyonlarının olup olmadığı incelendi. Pb, Cd ve As ;Graphite Furnace Atomik Absorbsiyon Spektrometri (GFAAS) yöntemi ile; Hg Cold Vapor Atomik Absorbsiyon Spektrometri (CVAAS) ile; Zn, Cu ve Fe Flame Atomik Absorbsiyon Spektrometri (FAAS) yöntemi ile analiz edildi. SONUÇLAR: Kan kurşun düzeyleri canlı doğum grubunda ve gebe olan grupta daha az saptanmıştır. Aynı şekilde kan kurşun oranları ile implantasyon oranları arasında negatif ilişki saptanmıştır. Kan kurşun seviyeleri ile M2 Oosit sayısı arasında da negatif korelasyon saptanmıştır. Folikül çinko değerleri M2 oosit sayısı, D2G1, ve D3G1 sayıları pozitif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF BLOOD AND FOLLICLE CONCENTRATIONS OF TOXIC AND TRACE ELEMENTS ON IVF OUTCOMES. We aimed to assess blood and follicle concentrations of heavy metals and trace elements on IVF outcomes. METHODS: One hundred and four (104) patients diagnosed with unexplained and mild male factor infertility undergoing IVF in Ankara University School of Medicine, IVF unit were enrolled. For heavy metals lead (Pb), cadmium (CD), arsenic (As) and mercury (Hg) were evaluated, for trace elements zinc (Zb), cupper (Cu) and iron (Fe) were assessed. Blood samples and follicle fluids were collected from each patient on the day of oocyte retrieval. Pb, Cd and As were analyzed by Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometry; Hg was analyzed with Cold Vapor Atomic Absorption Spectrometry; Zn, Cu and Fe were analyzed by Flame Atomic Absorption Spectrometry. Distributions and correlations of trace elements and toxic metals in whole blood and follicular fluids were compared. RESULTS: A negative correlation was found between blood Pb concentrations and the number of metaphase 2 oocytes (r=-0.221). Blood Pb concentrations was significantly lower in the live birth group and pregnancy group. Implantation rate was negatively correlated with blood Pb levels. A positive correlation was observed between follicle Zn concentrations and number of collected and MII oocytes (r=0.231). Notably, a further positive correlation was found between follicle Zn concentration and the number of day 2 and 3 grade A embryo(s) (r=0.204 and 0.267 ,p