Bir sigara bırakma merkezine başvuran bireylerin sigara bırakma davranışlarını sürdürmelerinde hemşirenin izlem ve danışmanlık rolünün etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the effectiveness of the nurse's follow up and counseling role in maintaining smoking cessation behaviors of the individuals applying to a smoking cessation center
  1. Tez No: 455856
  2. Yazar: ASLI GÜLEŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY YAVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aslı Güleşen, Bir Sigara Bırakma Merkezine Başvuran Bireylerin Sigara Bırakma Davranışlarını Sürdürmelerinde Hemşirenin İzlem ve Danışmanlık Rolünün Etkinliğinin Değerlendirilmesi, GATA Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Hemşireliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2013. Bu araştırma; sigara bırakma merkezine başvurarak sigarayı bırakmaya karar veren bireylere tedavi aşamasında rutin izlemlerin yanı sıra yapılacak izlem ve danışmanlığın, sigaradan kaçınma davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla müdahale çalışması olarak yürütülmüştür. Çalışma Aralık 2012 – Kasım 2013 tarihleri arasında Ankara Etlik Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) bünyesindeki sigara bırakma polikliniğinde takip edilen 67 kişiyle (müdahale 34, kontrol 33) yürütülmüştür. Veriler tanıtıcı soru formu ve Özyeterlilik Ölçeği ile yüzyüze görüşülerek toplanmış, sigara bırakma polikliniği tarafından elde edilen Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ve CO ölçüm verileri kullanılmıştır. Müdahale çalışması için eğitim kitapçığı hazırlanmış ve müdahale grubundaki bireylere ilk görüşmede verilmiştir. Hem müdahale hem de kontrol grubu standart bakım almıştır. Müdahale grubundaki bireylerle sigarayı bırakmadan bir hafta önce ve bıraktıktan sonra 1. hafta, 1., 2., 3. ve 6. aylarda toplam 6 görüşme yapılmıştır. Kontrol grubundaki bireylerle ilk ve son izlemde değerlendirme amacıyla görüşülmüştür. Araştırma için ilgili kurumlardan ve GATA Etik Kurulu'ndan izin alınmıştır. Çalışmanın verileri sayı, yüzde, ortalama, Pearson ki kare ve t testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aslı Güleşen, Assessment of the Effectiveness of the Nurse's Follow Up and Counseling Role in Maintaining Smoking Cessation Behaviors of the Individuals Applying to a Smoking Cessation Center. GMMA Institute of Health Sciences Public Health Nursing Program Doctoral Thesis, Ankara, 2013. This research was carried out as an intervention research to assess the effect of the follow-ups and counseling performed in addition to routine follow-ups on the individuals' abstinence behaviors who decided to quit smoking upon applying to a smoking cessation center. Study was performed in the smoking cessation policlinic in Ankara Etlik Cancer Early Diagnosis, Screening and Education Centers (KETEM) through December 2012 - November 2013. with 67 people (intervention 34, control 33) Data were collected face to face with descriptive questionnaire and Self-efficacy scale, also Fagerstrom Test for Nicotine Dependence (FTND) and CO measurement data obtained from smoking cessation policlinic were used. For intervention study an educational booklet was prepared and given to the individuals of intervention group in the first interview. Both intervention and control group received standard care. 6 interviews were performed a week before and a week after cessation, and at 1st,, 2nd, 3rd, and 6th month with the individuals in intervention group. The individuals in the control group were met for assessment in the first and last interviews. Permission were taken from the related institutions and GMMA Ethics Committee. Data of the study were evaluated with the number, percentage, mean, Pearson's chi-square and Student t-test.