Spor örgütlerindeki sporcuların iş doyumu
The job satisfaction of athletes in sports organisations
  1. Tez No: 455934
  2. Yazar: İLKNUR YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. BİROL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzde birçok çağdaş yönetici, çalışanlarının ihtiyaçlarına, örgütsel davranış ve tutumlarına daha fazla önem vermeye başlamıştır. Spor örgütlerinde kaliteyi yükseltmek amacı ile nitelikli, güdüleme ve performans düzeyi yüksek, işinden doyum sağlayan sporculara ihtiyaç vardır.Bu doğrultuda araştırmada; Sakarya Spor kulübünün farklı kategorilerinde oynayan futbolcuların oynamış oldukları kulüpten ve yapmış oldukları işten aldıkları doyumun ne boyutta olduğunu değerlendirmek, bunun yanı sıra elde edilen doyum derecelerinin bazı değişkenlere göre farlılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada sporcuların demografik özelliklerine yönelik değişkenler belirlenerek; sporcu iş doyumu alt faktörleri belirlenmiştir ve bu alt faktörlerin takımda geçirilen yıl, ligde geçirilen yıl, yaş, edinilen tecrübe, eğitim durumu, alınan transfer teklifleri, alınan transfer ücretleri gibi değişkenler ile olan ilişkisine bakılmıştır.Araştırma grubunun seçilme şeklinde ulaşılabilen örneklem metodu kullanılmıştır. Araştırma modeli olarak Genel Tarama Metotlarından biri olan Tekil tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni aynı zamanda örneklemini oluşturmaktadır. Örneklem grubu Sakarya Spor Kulübünde oynayan n=41 futbolcudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many contemporany managers have started to attach greater importance to their emplayers needs and organizational behaviours and attitudes nowaday. In order to increase the quality in sport organizations; qualified, motived, hight- levelled performance and satisfying athletes are needed.In this reseeuch, the alm is to evalvate the dimensions of satisfaction felt for their job by the soccer players of Sakarya FC, and also to define whether their arse differences for satisfaction according to some vaiables.By aletermining variables of athletes demographic chauracteristics, sub-factors of athlete satisfaction are specified and also the relationship between these sub-factors and the time passed in the particular team, the time in the division, ape, the experience, education, the transper proaposals made, the salary from the transfer have all been taken into consideratian.For the research group choice, reachable sample method has been used. As or has research model, single scanning method been used a which is a general scanning method. The working system of the reseairch also constitutes the sampling. The sample group a includes n=41 soccer players of Sakarya FC.