Türk spor örgütlerinde kurumsal iletişim çalışmaları: Futbol, basketbol, voleybol branşları örneği
Turkish sports organizations corporate communications applications: Football, basketball, volleyball example of branches
- Tez No: 370810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor örgütlerinin kurumsal iletişim çalışmalarına açıklık getirilerek daha net anlaşılması sağlandıktan sonra futbol, basketbol ve voleybol branşlarında yapılan uygulamaların değerlendirilmesini kapsamaktadır. Bu doğrultu da literatürün ilk aşamasında kurumsal iletişim ile ilgili temel unsurlar ele alınmıştır. Kurumsal iletişim kanalları ve tercih edilen araçlar başlığı incelenmiştir. Diğer aşamalarda ise daha detaya inilerek kurumsal iletişim boyutları ve paydaşları hakkında kapsamlı bilgi verilmiştir. iç iletişimde üst yönetim, yönetim kurulu ve çalışanların görev alanları belirtilerek özellikle basketbol ve voleybol branşlarında yönetim kurulu ele alınmıştır. Dış iletişim de ise medya, pazarlama, sponsorluk/kanallar/platformlar detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise iç ve dış paydaşlar irdelenmiştir. İç paydaşlarda teknik direktör, antrenörler, personel, sporcular, hakemler incelenmiş, dış paydaşlarda ise taraftarlar, spor vakıfları, devlet ve diğer otoriteler ile kuruluşlar hakkında bilgi verilerek bu bölüm tamamlanmıştır. Bu çalışmada yüz yüze görüşme tekniği ve nitel inceleme yöntemi tercih edilmiştir. Bundan dolayı futbol, basketbol, voleybol branşlarında başarılı olan 6 spor kulübünün kurumsal iletişim faaliyetleri ele alınmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, spor kulüplerinin bu alanda önemli faaliyetlerde bulunduğunu ancak yeterli düzeyde bütçe ayrılmadığını, karşılaşılan engel ve problemlerin üstesinden gelmek adına yapılan uygulamalar da yetersiz kalındığını belirtebiliriz. Sonuç olarak, spor kulüplerinin kurumsal imaj yaratabilmek adına daha profesyonel çalışmalar içerisinde olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to cover the evaluations of the practices in football, basketball and volleyball branches after ensuring the clarification and clearer understanding of corporate communication works of sports organizations. In this direction, main factors in relation to corporate communication were addressed at the first phase of literature. The headings corporate means of communication and preferred means were reviewed. At the other phases, comprehensive information was given about corporate communication dimensions and stakeholders by going into more details. Areas of duty of senior management, board of directors and employees were mentioned and board of directors were addressed particularly in basketball and volleyball branches. In external communication, on the other hand, media, marketing, sponsorship/channels/platforms were detailed. In the third part, internal and external stakeholders were scrutinized. Technical director, trainers, personnel, athletes, referees were reviewed in internal stakeholders; and this part was completed upon giving information about fans, sports foundations, state and other authorities and organizations in the external stakeholders. This study preferred face-to-face interview technique and qualitative inspection method. Therefore, corporate communication activities of 6 sports clubs which are successful in football, basketball, volleyball branches were discussed. As a result of these studies, we can conclude that sports clubs perform important activities in this field but no sufficient budget is allocated, and the practices conducted to overcome the obstacles and problems encountered remain insufficient. As a consequence, more professional works are required for the sports clubs to create corporate image.