İslam konferansı örgütü
Organization of the İslami̇c conference
- Tez No: 455945
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında, ülkeler ortak amaçları ve çıkarları doğrultusunda, güvenlik ve ekonomik alanlar başta olmak üzere birçok alanda birtakım bölgesel örgütler kurmuşlardır. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu İslam ülkelerinden çoğu da çeşitli güvenlik, ekonomik, sosyal ve kültürel bölgesel örgütlere üyedir. Ancak temeli İslam olan ve dolayısıyla yalnızca İslam ülkelerinin üye olduğu bir tek bölgesel örgüt vardır, o da İslam Konferansı Örgütü'dür (İKÖ). İKÖ İslam dünyasının Birleşmiş Milletleri (BM) gibi düşünülmüştür. Bu yönüyle tezimiz“İslam Konferansı Örgütü'nü”tüm yönleriyle incelemektedir. 1969'da kurulan İKÖ, kuruluş amaçlarına rağmen pek de başarılı bir örgüt olamamıştır. İKÖ İslam ülkelerinin ortak meselelerinde çözüm üretememiş, ortak eylem gerçekleştirememiş, etkili olamamıştır. Buna karşın, İslam ülkelerini ortak bir paydada buluşturan bir platform olduğu için oldukça önemlidir. Bu yönüyle gelecekte önemli roller oynayabilme potansiyeline sahiptir. Örgütün kurumsal yapısını oluşturan daimi komiteler ve uzmanlık kuruluşları ve bunların eylem alanlarının çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda, İslam ülkeleri için önemli bir buluşma platformudur.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, countries have established some regional organizations in many areas, esp. security and economy, through their common goals and interests. Many of the Islamic countries, where Muslims are the majority of population, are members of various regional organizations in security, economic, social and cultural areas. The Organization of the Islamic Conference (OIC) is only one regional organization which foundation is Islam and Islamic countries are the only members. Therefore, our thesis is reviewing all aspects of the Organization of Islamic Conference. Despite the organizational goals, OIC established in 1969 was not successfull. OIC did not find any solutions in common issues of Islamic countries, not perform common actions and not effective. However, it is very important for Islamic countries, which be a common platform. This aspect, it has potential to play an important role in the future. Considering the permanent committees and the specialist agencies and the variety of action areas of these institutions, the OIC is a very important platform for Islamic countries.