Stajyer öğretmenlerin meslekle ilgili sorunları ve çözüm yolları
  1. Tez No: 4560
  2. Yazar: FATMA NUR AFŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
IV ÖZET Bu araştırmanın amacı, stajyer öğretmenlerin meslekte karşılaştıkları sorunları ile branşlarına ve çalıştıkları okul türüne göre bu sorunlarda anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığını incelemektir. Araştırmanın diğer amacı, stajyer öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlara ne tür çözüm yolları önerdik lerini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Ankara iline bağlı Devlet ve özel Liselerde 1987-1988 öğretim yılında çalışmakta olan stajyer öğretmenler oluşturmaktadır. Sosyo-ekonomik düzeyleri açısından farklı sayılan Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören ilçelerindeki mevcut liselerde bulunabilen elli stajyer öğretmen araştırma nın örneklemine alınmıştır. Bu öğretmenlerin 26 'sı Fen Bilimlerinden, 24'ü Sosyal Bilimler branşmdadır. Devlet ve özel Liselerde çalışan stajyer öğret menlerin anket verilme yoluyla sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin görüşleri alınmıştır. Anket formunda sunulan beş bölümde onar soru bulunmaktadır. Bu bölümlerde stajyer öğretmenlerin soruları şu başlıklar altında toplanmıştır: 1) Stajyer öğretmenlerin Akademik çalışmaları ile ilgili sorunları,2) öğrencilerle ilgili sorunları, 3) Velilerle ilgili sorunları, 4) Yöneticilerle ilgili sorunları, 5) Rehber öğretmenle ve diğer öğretmen arkadaşları ile ilgili sorunları Anket sonuçlarına yanıt olmak üzere“Evet”,“Arasıra”,“Hayır”,“Fikrim Yok”seçenekleri dörtlü bir ölçekle değerlendirilmiştir. İstatistiksel işlemler olarak; Frekans, yüzde ortalama ile ortalamalar arasındaki farkın test edilmesinde kullanılan“t”testine başvurulmuştur. Araştırmayla elde edilen bulgular, aşağıda özetlenerek verilmiştir. 1) Stajyer öğretmenlerin karşılaştıkları mesleki sorunların % 2-% 44 oranlarında değiştiği belirlen miş ve sorunlarının dağılımında bir benzerlik bulunmuştur. 2) Beşeri Bilimler branşmdaki stajyer öğretmenlerin velilerle ilgili sorunları Fen Bilimleri branşmdaki- lere göre daha fazla bulunmasına rağmen akademik çalışmalarla, öğrencilerle, velilerle ve rehber öğretmenle ilgili sorunlarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. 3) özel Liselerde çalışan stajyer öğretmenlerin velilerle ve Rehber öğretmenleri ile ilgili sorunla-rı Devlet Liselerinde çalışanlara göre daha fazla olmasına ragmen diğer konulardaki sorunları bakımın dan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. 4) Stajyer öğretmenler karşılaştıkları mesleki sorunla- nın çözümünde şu görüşlere yer vermişlerdir : a) öğretmen yetiştiren kurumların, eğitim programları bölümleri teorik derslerin yanısıra uygulamalı derslere de ağırlık vermelidirler, b) Stajyer öğretmenlerin göreve başladıkları okullarda gereksinim duyulan konularda hizmet-içi eğitim programları uygulanmalıdır, c) öğretmenler, bir öğretmende bulunması gereken karakteristik özelliklere sahip olacak şekilde yetiştirilmelidirler. Ayrıca, stajyer öğretmenler, derslere bağımsız olarak girmenin yararına da inandıklarını belirtmekte dirler.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this study firstly, is to investigate the problems of inductee teachers that encounted with during the induction period at the professional area, also whether there is a significant difference in their problems according to dif ferenciate of their branches and the school variable of the beginning teachers or not. The second purpose is to identity what the way of the solutions and recommendations for the encounting problems of the inductee. The population of this study is the total inductee who have been functioning in the public and private lycee in Ankara during the 1987-1988 The sample of this population covers fifty inductees; 24 in social sciences and 26 in science branches in the Lycee at the different three districts according to socio-economic levels. These Lycees are at Çankaya, Yenimahalle and Keçiören. A questionnaire is given to the inductee in the public and private Lycee in order to learn their problems and the recommendations to the way for the solutions for encounting these problems. There are five chapters, each including tenquestions related to the following subjects. The' problems of inductee teacher about: 1) academical activities 2) the students 3) the Parent-teacher relations 4) the administrators 5) the ? mentor teachers and other teachers In the formal questionnaire, there were four alternatives such as“yes”,“Sometimes”,“No”, and“No idea”to get the opinions and evaluations. As statistical procedure; Frequency, distribution percentage medium and“t”test for significant difference between mediums have been used. The findings of the study can be summarized as follows. 1) The problems of inductee teachers have been found between, % 2-% 44 and these problems show, similar distribution between the inductee teachers 2) The problems related with the parent of inductee teachers of social sciences have been found significantly differentthan the science teachers, although there is no significant difference between the public and pri vate Lycee teachers about the problems related with the administrators, the students; the mentor teachers and academical activities.3) The problems related with parents of the students and the mentor teacher of the inductee teachers in Private Lycee have been found significantly more than in the state high schools, although there is no significant difference, between their problems about the administrators, the students and academical activities. 4) According to inductee teachers the solutions of the encounting problems are as follows; a) the practical activities must be increased as theoretical courses of the curriculum of educational department. b) the in-service training programs in the schools must be practiced in the needed subjects with are necessary. c) the teachers must be trained to gain the teachers characteristics. Also; the inductee teacher want to attend the courses independently.