Trisiklik antidepresan intoksıkasyonunda sugammadeks'in etkisi
Effect of sugammadex for tca i̇ntoksi̇cation
  1. Tez No: 456039
  2. Yazar: HAMİDE ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Selektif Serotonin Gerialım İnhibitörlerinin (SSRI) kulanıma girmesinden sonra depresyon tedavisinde ikinci sıraya gerilemesine rağmen Trisiklik Antidepresanların (TCA) suicid amaçlı kullanımı son yıllarda giderek artan bir acil intoksikasyon etyolojisidir. Bu durumun arkasında TCA ların depresyon kliniğinde görece artan kullanımı yanısıra depresif hasta ve yakınlarının intihara meyilli bir popülasyonu oluşturması ve dar teropatik indeksi yatmaktadır. TCA intoksikasyonlarının önemli boyutlarda morbidite ve mortalite nedeni olması konuyu daha da önemli hale getirmektedir. Buna karşın literatürde TCA intoksikasyonlarına yönelik herhangi bir spesifik tedavi mevcut değildir. Uygulanan tedaviler daha çok intoksikasyona bağlı bozulan parametrelerin sempotomatik olarak düzeltilmesine yönelik tedavilerdir. Son yıllarda lipid emilsyonu gibi tekniklerle olumlu bazı veriler kaydedilse de hali hazırda TCA intoksikasyonları için herhangi bir antidot tarif edilmemiştir. Bu çalışmada birinci nesil bir gama siklodekstrin bir ajan olan Sugammadeksin TCA intoksikasyonundaki etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Suicidal use of TCAs is an incrising etiology of emergen intoxication in last years. Cause of the great use of TCA for depretion theretment ve deppresive patients are prone to suicid. For the treatment of intoxication whereas TCA is not present any specific treatment. The treatments that are still used are symptomatic treatments. Recent studies provided some positive results with intravenöz lipids but stil there is no specific antidote for TCAs. TCAs effect on heart and brain tissue. And we suggest Sugammadex for TCA intoxication as an antidote.