Vitamin d düzeyi ve cyp27b1 gen polimorfizminin multiple skleroz ile ilişkisi
Cyp27b1 gene polymorphi̇si̇ms vitamin d levels and relationship with multiple sclerosis
  1. Tez No: 456038
  2. Yazar: MUHSİN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda CYP27B1 geninin rs703842 polimorfizmi ve Vitamin D düzeyinin Multipl Skleroz hastalığı ile ilişkisini araştırılmıştır.Bu araştırmada, multiple skleroz tanısı almış 18-55 yaş arası 99 olgudan ve 99 kontrolde serum Vitamin D düzeyleri ve CYP27B1 geni rs703842 polimorfizmi genotiplemesi yapılmıştır..CYP27B1 genine ait rs703842 polimorfizmi genotip frekansları hasta ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldığında, CC, CT ve TT genotipleri açısından, iki grup arasında fark belirlendi (p
Özet (Çeviri)
In our study, rs703842 polymorphism of the gene CYP27B1 and vitamin D levels were investigated the relationship between the Multiple Sclerosis disease. In this research, multiple sclerosis had been diagnosed 18 to 55 years old 99 cases and 99 control serum vitamin D levels and CYP27B1 gene rs703842 polymorphism genotyping was carried out.