112 acil sağlık hizmetlerinde iş sağlığı ve güvenliği (Aydın ili örneği)
112 emergency health servi̇ces occupati̇onal healt and safety(Aydın province)
  1. Tez No: 456050
  2. Yazar: YASEMİN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüz dünyasında tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe gerek teknolojik gerekse insan sağlığı ve güvenliğinin sağlanması aşamasında gelişim ve değişmeler yaşanmaktadır. Acil Sağlık Hizmetleri, ülkemizde hızla gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Türkiye de Ambulans hizmetleri, sağlık personeli tarafından, olay yerinde yapılan acil müdahaleler ile hastanın yada yaralının durumuna uygun taşıma ekipmanları kullanılarak en kısa zamanda durumuna uygun olan ileri teknik ve tedavi imkanı sağlayan acil servislere nakli ve bu zaman zarfı içerisinde sunulan sağlık hizmetlerini kapsamaktadır. 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde, çalışan personel bir taraftan kendilerine acil yardım için başvuran sağlığını kaybetmiş yada kaybetmek üzere olan kişilere hizmet verirken, bir taraftan da hizmetin özelliğinden kaynaklanan bir çok mesleki risk ve tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır.112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan personelin sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışması, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının büyük etkisi bulunmaktadır. Bu araştırma ile 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan katılımcıların İş sağlığı ve Güvenliği uygulamalarından ne kadar yararlandığı, katılımcıların maruz kaldıkları Mesleki Risk ve Tehlikeler ve Kurum yönetimini değerlendirilmesi analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's world in all sectors in the health sector as well as the technological and human health and ensuring the security of the development phase and is experiencing change. Emergency Medical Services, our country is rapidly developing and expanding. Turkey also ambulance services by medical personnel at the scene, the emergency care of the patient or injured according to the status handling equipment using the shortest time appropriate to the advanced techniques and treatment, allowing emergency services to the transplant, and this time period in the health services offered covers. 112 Emergency Health Services, staff from one side of their emergency assistance applying for health lost or about to lose the person who, while serving the one hand, the nature of the service resulting from a multi-occupational risks and hazards facing kalmaktadır.112 Emergency Medical Services personnel working in healthy and safe the work environment, the prevention of occupational accidents and occupational diseases and occupational health and safety practices are a major impact. With this study, 112 participants working in Emergency Health Services Occupational Health and Safety practices that take advantage of how the participants are exposed to occupational risks and hazards and evaluating Corporate management will be analyzed.