Bel ağrılı hastalarda radiküler ağrı sıklığının, nöropatik ağrı karakterlerinin ve nörolojik bulgularının değerlendirilmesi ve dn4, lanss ve paindetect ölçeklerinin karşılaştırılması
Evaluation of radicular pain prevalence, characteristics of neuropathic pains and neurologic findings in patients with lumbar pain, and comparison of pain scales
- Tez No: 456069
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA LEVENDOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bel ağrısı üretkenlik kaybı ve özürlülüğe yol açan tanı ve tedavi maliyeti yüksek bir hastalıktır. Bel ağrısının yaşam boyu prevalansı %60-85 arasındadır. Bel ağrısının nosiseptif ve nöropatik komponenti bulunmaktadır.Bel ağrılı hastalarda nöropatik ağrı sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda %20-55 oranında değiştiği belirtilmiştir. Bel ağrılı hastalarda nöropatik ağrı; sinir köküne mekanik basıyla veya dejenere diskten kaynaklanan inflamatuar sitokinlerin etkisi ile ortaya çıkabilmektedir. Nöropatik ağrılı hastaları saptayabilmek için nöropatik ağrı ölçekleri kullanılabilmektedir. Bunlar LANSS, DN4 ve painDETECT'dir. Nöropatik ağrı depresyon ve diğer psikopatolojik semptomlar arasında ilişki olabilir. Çalışmamıza 298 bel ağrılı hasta alınmıştır. Radiküler ağrı tanısı ayrıntılı, anamnez, fizik ve nörolojik muayene ile konmuştur. Nöropatik ağrıyı değerlendirmek için DN4, LANSS ve painDETECT ölçekleri kullanılmıştır. Ağrı değerlendirilmesi için sayısal ağrı derecelendirilmesi kullanılmıştır. Hastaların duygu durumunu ölçmek için HAD kullanılmıştır. Kök basısı şüphesi ve nörolojik defisiti olan hastalardan MR istenmiştir. Bel ağrılı hastalarda radiküler ağrı sıklığı %39.9 olarak bulunmuştur. Radiküler ağrı eğitim seviyesi düşük hastalarda daha sık olduğu görülmüştür. Radiküler ağrı ile dizin distaline yayılan ağrı, ağrı süresi, yaş ve VKİ ortalaması arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Radiküler ağrılı hastalarda uyuşmanın en fazla ve kaşınmanın ise en az görülen nöropatik ağrı komponenti olduğu izlendi. Radiküler ağrısı olan ve olmayan hastalarda hipoestezi, atrofi, DTR'de azalma, motor kayıp, DBK, ÇBK ve bel ROMlarının azalması yönünden anlamlı farklılık bulunmuştur. Radiküler ağrılı hastaların VAS, DN4, LANSS, PAİNdetect, anksiyete ve depresyon skorları daha yüksek bulunmuştur. Radiküler ağrılı hastaların %55.3'ünde MR'da kök basısı olduğu izlenmiştir. Sonuç olarak, bel ağrılı hastalarda radiküler ağrı oldukça sık görülmektedir. Ağrı süresi, ağrı yayılımı, VKİ sorgulanmalıdır. Bel ağrılı hastalarda nörolojik muayene ayrınıtılı şekilde yapılmalıdır. DN4, LANSS ve PAİNdetect skalaları bel ağrılı hastaların nöropatik ağrı komponentlerini göstermede hekime yardımcı olabilir fakat bu ölçekler klinik tanının yerini almamalıdır
Özet (Çeviri)
Lumbar pain is a hard-to-diagnose and high-cost disease leading to productivity losses and disability. The life-long prevalence of lumbar pain is approximately 60-85%. Lumbar pain has nociceptive and neuropathic components. The neuropathic pain prevalence of patients with lumbar pain is not known exactly. It has been reported in previous studies that it varies between 20% and 55%. The neuropathic pain in patients with lumbar pain may occur as a result of mechanic pressure on nerve roots or due to the effects of inflammatory cytokines rising from degenerated disc. In order to diagnose patients with neuropathic pains, neuropathic pain scales such as LANSS, DN4 and painDETECT may be used. There may be a relationship between neuropathic pain and depression and other psychopathological symptoms. A total of 298 patients with lumbar pain have participated in our study. The diagnosis of radicular pain has been made via detailed, anamnesis, physical and neurological examinations. In order to evaluate the neuropathic pain, DN4, LANSS and PAINdetect scales have been utilized. numeric pain gradation has been used for pain gradation. In order to assess the emotional status of patients, HAD has been used. MMR has been requested from patients with root-pressure suspicion and neurologic deficit. The frequency of radicular pain in patients with lumbar pain has been found to be 39.9%. It has been observed that radicular pain is more frequent in patients with lower educational status. Significant difference has been observed between radicular pain and pain spreading over distal knee, pain duration, age, and mean BMI. It has been observed that numbness is the most frequent neuropathic pain component in patients with radicular pain, while the itch is the least frequent one. In patients with/without radicular pain, significant difference have been observed between hypoesthesia, atrophy, decrease in DTR, motor loss, DBK, ÇBK and lumbar ROM losses. The VAS, DN4, LANSS, PAINdetect, anxiety and depression scores of patients with radicular pain have been found to be higher. In MR, it has been observed that there were root pressures in 55.3% of patients with radicular pain. As a result, radicular pain is frequently seen among patients with lumbar pain. Pain duration, pain spread, and BMI should be questioned. The neurologic examination should be performed carefully in patients with lumbar pain. DN4, LANSS and PAINdetect scales may be useful for physician in terms of showing neuropathic pain components of patients with lumbar pain, but these scales should not replace the clinic diagnosis.