Subakromiyal sıkışma sendromlu olgularda yapılan ultrason tedavisinde gece ağrısının önemi
The importance of night pain for the effectiveness of theurapotic ultrasound in the subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 456070
  2. Yazar: SİBEL SÜZEN ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Omuzun ağrılı patolojilerinde gece ağrısı sıklıkla eşlik etmektedir. Subakromiyal sıkışma sendromu (SSS) tedavisinde ultrason tedavisi sıklıkla kullanılan bir yöntemidir. Literatürde SSS'nin konsevatif tedavisinde çeşitli fizik tedavi ajanlarının tek başına, kombine, plasebo kontrollü veya karşılaştırmalı olarak kullanıldığı birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalarda ultrason tedavisinin etkinliğiyle ilgili çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Ultrason tedavisinin etkinliğiyle ilgili yapılan bu çalışmalarda olguların seçiminde gece ağrısı varlığının irdelenmediği görülmektedir. Akut enflamasyonda ultrason gibi derin ısı veren yöntemlerin etkinliği tartışmalıdır. Bu nedenle akut enflamasyon ataklarının sık olduğu bu tür kronik patolojilerde ultrason gibi tedavi yöntemlerinin etkisinin çelişkili bulunması buna bağlı olabilir. Bu çalışmanın amacıda SSS'li olgularda ultrason tedavisinin düzenlenmesinde gece ağrısının önemini belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Çift kör ve plasebo kontrollü planlanan bu çalışmada, gece ağrısının eşlik ettiği yaşları 30-60 arasında değişen omuz ağrılı olgular değerlendirildi. Klinik değerlendirme ve SET ile olgularda SSS varlığı doğrulandı. A grubuna gece ağrısı varken standart konservatif tedaviye randomize olarak ultrason veya plasebo ultrason eklendi. B grubundaki olgulara ise; aynı standart konservatif tedavinin yanısıra buz tedavisi verilerek gece ağrısının geçmesi beklendi. Gece ağrısı geçince yine randomize ultrason veya plasebo ultrason tedavisi verildi. Olgular tedavi öncesi, ultrason tedavisi öncesi, tedavinin 10. günü, tedavinin 15. günü, tedavi sonrası 1. ay ve tedavi sonrası 3. ayda değerlendirildi. Takiplerde SEÖ, OÖS ve Constant murley fonksiyonel değerlendirme ölçeği kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya kriterleri karşılayan 57 olgu dahil edildi. A grubundaki olguların istirahat, hareket ve gece ağrısında, özürlülük skorunda, fonksiyonel durumunda tedavi öncesine göre anlamlı düzeyde düzelme saptandı. Ancak ultrason ve plasebo ultrason tedavisi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. B grubundaki olguların istirahat ağrısı, hareket ağrısı, özürlülük skorunda ve fonksiyonel durumunda tedavi öncesine göre anlamlı düzeyde düzelme saptandı. Buz tedavisinin kesilmesi ve ultrason tedavisinin başlanması ile gece ağrısının arttığı görüldü. Ancak ultrason ve plasebo ultrason tedavisi arasında hem klinik düzelme hem de gece ağrısının artması açısından herhangi bir farklılık saptanmadı. Sonuç: SSS'nin tedavisinde uygulanan standart konservatif tedavi çok etkindir. Bu tedaviye gece ağrısı varken yada gece ağrısı geçtikten sonra eklenen ultrason tedavisinin plasebo uygulamadan bir farkı olmadığı ve standart konservatif tedaviye buz tedavisi eklemenin çok etkili olduğu; gece ağrısı geçer geçmez ultrason tedavisinin başlanmasınında uygun olmayacağı, bu sürenin daha uzun tutulması gerektiği görülmüştür. Bu nedenle de tendon iyileşmesine olan potansiyel katkılarını düşünüdüğümüzde ultrason tedavisinin, gece ağrısınında eşlik ettiği ağrı ve enflamasyonun baskın olduğu dönemde değilde omuz rehabilitasyonunun germe ve kuvvetlendirme ağırlıklı gittiği daha geç dönemde verilmesinin uygun olabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Night pain is very frequently encountered symptom in shoulder pathologies. Ultrasound as a physical modality is commonly used in the treatment of Subacromial Impingement Syndrome (SIS). In the literature, there are lots of studies with various treatment options; some of them using one physical agent or combinantion of physical agents, others are plasebo kontrolled or comparisons with each other. In these studies, there are conflicting results for the effectiveness of ultrasound in the management of SIS. We noticed that these studies didn't consider the presence of night pain during case selection. There is debate for the effectiveness of deep heaters like ultrasound in acute inflammaion. Therefore, in these chronic pathologies with frequent accompanying acute inflammatory attacks, the conflicting results of ultrasound may be due to presence of inflammation. The aim of this study is to detect the importance of night pain for the effectiveness of theurapotic ultrasound in SIS. Material and methods: In this double-blind, placebo- controlled study, cases with shoulder pain aged between 30-60 years accompanying with night pain are evaluated. We confirmed the presence of SIS with clinical evaluation and SET. With randomization, the cases are divided as A and B groups. Group A, received standart conservaive treatment and additional ultrasound or placebo ultrasound randomly while having night pain. On the other hand, group B, received cold application and same standart conservative treatment. When the night pain subsided, ultrasound or placebo ultrasound were given randomly. The cases were evaluated at first visit, before starting ultrasound treatment, 10th day of ultrasound therapy, 15th day of ultrasound therapy, 1 and 3 month after the end of ultrasound therapy. The cases were evaluated with visual analouge scale, shoulder disability index and Constant Murley functional assesment scale during follow ups. Results: 57 cases who met the inclusion criteria were included to our study. In group A, statistically meaningful improvement in resting, movement and nigt pain, disability and functionality are detected. However there were no statistically important difference between cases receiving ultrasound or placebo ultrasound. There were statistically important improvement in resting and movement pain, disability and fuctionality of group B cases. But with ceasing the cold application and starting either of ultrasound or placebo ultrasound, some increase in night pain was seen. On the other hand, there were no statistically important difference between ultrasound and placebo ultrasound. Conclusion: As a result, standart conservative treatment in the management of SIS is very effective. We noticed that, adding ultrasond or placebo ultrasound to this standart conservative treatment in SIS patients with or without night pain make no additional benefit. Addition of cold therapy to standart conservative treatment is very effective. It is seen that starting ultrasound treatment immediately after night pain is not appropriate and waiting a while after night pain subsides is more convenient. When considering the potantial effect on tendon healing, ultrasound treatment may be given later for shoulder rehabilitatition in stretching and strengthening phase.