Özel ve kamu hastanelerindeki sağlık çalışanlarının yöneticileri ve çalışma arkadaşları ile yaşadıkları çatışma ve çatışma nedenleri: Siirt ili örneği
The reason of private and public hospital administrator of health workers and co-workers with experience in their conflict causes and conflicts: The case of Si̇i̇rt province
- Tez No: 456074
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, Siirt ilinde bulunan sağlık personelinin çatışma ve çatışma nedenleri hakkındaki farkındalıklarını yapılan anketle tespit ederek, verilen sağlık hizmeti kalitesini artırmak ve yöneticilerin çatışma düzeylerini örgüt menfaatine optimum düzeyde tutmalarını sağlamak maksadıyla çözüm önerisi sunmaktadır. Betimleyici türdeki araştırmanın örneklemine, Siirt ilindeki 5 Kamu, 3 Özel Hastanesinde çalışan 500 sağlık personeli alınmıştır. Ancak geri dönüşü sağlanan 429 adet anket üzerinden çalışma yapılmıştır. Beşli likert tipinde ve 8'i demografik olmak üzere toplam 58 maddeden oluşan anket formu; anket uygulamasını kabul eden sağlık personeli ile 2014 yılında uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPPS Statistics 21 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans, tek yönlü varyans (ANOVA), f testi, Tukey ve Games- Howell testleri kullanılmıştır. Araştırmada, hem sağlık çalışanlarının hem de yöneticilerinin demografik özellikleri ile çatışma nedenleri ve çatışma yönetimi stilleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuç olarak; sağlık çalışanlarının çalışma arkadaşları ile yaşadıkları çatışmalarda, işbirliği stratejisinin kullanıldığı, yöneticileri ile yaşadıkları çatışmalarda ise işbirliği ve zorlama stratejilerinin diğer çatışma yönetimi stratejilerine göre daha fazla uygulandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, located in the province of Siirt health staff to identify a survey done about conflict and conflict causes. To improve the quality of the health services and administrators to ensure the optimum level to keep the interest level organization offers solutions for the purpose of conflict. To descriptive species in the sample of the study, 5 public, 3 private hospital and 500 health personel at the province of Siirt. But work has been completed only with the return of 429 questionnaires. İn used consisting of 58 items, those items contains within five-point Likert-type and eight demographic information. who accept the survey was administered to health personnel has been implemented in 2014. The data obtained from the questionnaires were analyzed through SPSS Statistics 21 software program on computer, İn the analysis of data: frequency one-way analysis of variance (ANOVA), f test, Tukey and Games – Howell test was used. At the research has examined, as well as managers of the health workers, The relationship between demographic characteristics and causes of conflict and conflict management styles. As a result, has been determined, they were used cooperation strategy if they live in conflict with colleagues of health workers, conflict with managers, they were used cooperation and enforcement strategies, more than other conflict management strategies.