Kötü kontrollü tip 1 diabetes mellituslu adölesanlarda insülin tedavisine metformin eklenmesinin yararlılığı
The effectiveness of metformin addition to insulin treatment in poorly controlled type 1 diabetes mellitus adolescents
  1. Tez No: 456095
  2. Yazar: SEVCAN BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR ÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Diabetes Mellitus (DM), başlıca klinik tipleri insülin eksikliği ile seyreden tip 1 DM ve insülin direnci (İD) ile seyreden tip 2 DM olan, kronik metabolik bir hastalık grubudur. Tip 1 DM'li adölesan hastaların çoğunda metabolik kontrolü sağlamada zorluk yaşanmaktadır. Çalışmamızda tahmini glukoz kullanım oranı (eGDR) İD'nin gösterilmesinde belirteç olarak kullanılarak, hastaların metabolik kontrollerini sağlamadaki zorlukta İD'nin rolünün araştırılması ve insülin tedavilerine metformin eklenmesinin yararlılığının saptanması amaçlandı. MATERYAL-METOD: Endokrin polikliniğimizde en az bir yıldır DM tanısıyla takipli, yaşı 10 ve üzeri, pubertal evresi 2'nin üstünde ve HbA1c düzeyi % 8'den fazla olan, 22'si kız, 8'i erkek, toplam 30 hasta araştırmaya alındı. Hastalar her ay kontrole gelerek üç ay süreyle takip edildi. Her kontrolde boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), bel ve kalça çevresi, tansiyon ölçümleri tekrarlandı, kan örnekleri (HbA1c, açlık kan şekeri, lipid profili) alındı, kan şekeri ölçüm takipleri yapıldı. Hastaların kan örneklerinin, antropometrik ölçümlerinin, kan şekeri profillerinin ve eGDR değerlerinin başvuruda ve üçüncü ayın sonundaki karşılaştırılmaları yapıldı. BULGULAR: Çalışma öncesi ve sonrası tüm hastaların VKİ ve bel/kalça oranlarının ortalamaları hesaplandı, istatistiksel olarak aralarında anlamlı bir fark saptanmadı (sırasıyla p=0,145 ve p=0,239). Çalışmada HbA1c, günlük insülin dozu, açlık kan şekeri, kan şekeri ortalamaları, sistolik tansiyon ölçümlerinin metformin başlanmadan önce ve 3 ay kullandıktan sonra karşılaştırılan değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düşüş saptandı. Tüm aylar birbiriyle karşılaştırıldığında, HbA1c için p=0,005, günlük insülin dozu için p=0,00, açlık kan şekeri için p=0,015, kan şekeri ortalaması için p=0,00 idi. Tansiyon ölçümleri kıyaslandığında aylara göre 3.
Özet (Çeviri)
Introduction : Diabetes Mellitus (DM) is a term for a chronic metabolic disease group with main clinical subtypes being insulin deficient type 1 and insulin-resistant (IR) type 2. Establishing metabolic control in most of the adolescent patients suffering from type 1 DM proves a challenge. In our study, we aimed to utilize estimated glucose disposal rate (eGDR) to show existing insulin resistance, to investigate the contribution of insulin resistance to the poor metabolic control and to determine the benefits of adding metformin to insulin treatment in these patients. Materials and Methods: 30 patients (22 female, 8 male) aged 10 or older with HbA1c levels over % 8, diagnosed with DM at least a year ago in our endocrinology clinic were included. All the patients in our sample group were in Tanner pubertal stage 2 or later. Patients were assessed each month for a duration of three months. In every session height, weight, body mass index (BMI), waist circumference, hip circumference and blood pressure were measured. For every patient blood samples were taken and HbA1c, fasting blood glucose and lipid profile were determined and recorded during these sessions. In addition, patients blood glucose diaries were obtained. The initial data from anthropometric measurements, blood glucose profiles and eGDR calculations were compared with the findings at the three month mark. Results: No statistical difference was found between initial and final average patient BMI and hip-to-waist ratios (p=0,145 and p=0,239, respectively). After three months of adjunct metformin therapy to their existing insulin regimen, the patients HbA1c (p=0,005), daily insulin dose (p=0,00), fasting blood glucose level (p=0,015), average blood glucose level (p=0,00) and systolic blood pressure were statistically lower than their initial values.