Merkezimizde 2010-2020 yılları arasında çocuk romatolojipolikliniğine başvuran jüvenil idiopatik artrit tanılıhastaların retrospektif değerlendirilmes
Patients with a diagnosis of juvenile idiopathic arthritisapplied to the children's romatology clinic between2010-2020 at our center: Retrospective study
- Tez No: 673858
- Danışmanlar: PROF. SARA ŞEBNEM KILIÇ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Jüvenil idiopatik artrit (JİA) çocukluk çağının en sık görülen romatizmal hastalığıdır. Uluslararası Romatoloji Birliği sınıflamasına göre 7 alt tipi tanımlanmıştır. Bu çalışmada; JİA tanısıyla takip edilen hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin ortaya konması, tedavi seçeneklerine verilen yanıtın değerlendirilmesi, izlem sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya alınan 250 hastadan takip bilgileri ve veri yetersizliği olan 21 hasta çıkarılarak toplam 229 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %44.5'i oligoartiküler, %29.7'si entezit ilişkili, %10.5'i poliartiküler Romatoid Fakör (RF) negatif, %6.1'i sistemik, %5.7'si psöriyatik, %2.2'si poliartiküler RF pozitif JİA ve %1.3'ü undiferansiye artrit grubunda saptandı. Hastalık ortalama tanı yaşı 8.55 yıl, takip süresi 3.62 yıl saptandı. Hastaların %31.9'da aile öyküsü pozitif izlendi. Antinükleer antikor pozitifliği %58.2 ve en sık oligoartiküler tipte izlendi. Romatoid faktör pozitifliği %8.6 saptandı. İnsan lökosit antijen-B27, hastaların %17'sinde pozitif bulundu. Tanı sırasında ortalama hemoglobin değeri 11.82 g/dL, lökosit değeri 10.4 K/µL, trombosit değeri 373.76 K/µL, C-reaktif protein değeri 2.61 mg/dL, sedimantasyon değeri 34.9 mm/saat saptandı. Hastaların %25.5'i aktif hastalık, %38.3'ü ilaçlı remisyonda, %36.2'si ilaçsız remisyonda hastalık olarak saptandı. Hemoglobin düzeyindeki artışın remisyona girme oranını arttırdığı belirlendi. Üveit hastaların %13.4'ünde ve en sık oligoartiküler tipte izlendi. Hastaların %48.9'u anti-TNF tedavi kullanılırken en sık oligoartiküler, ikinci sıklıkta entezit ilişkili artritte kullanıldığı saptandı. Çocuklarda en sık görülen alt grup oligoartriküler JİA'dir. Hastaların önemli bir kısmında başvuruda tabloya anemi eşlik etmektedir. Konvansiyonel tedavilere rağmen birçok hastada remisyon sağlanamadığı için biyolojik tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Hastalık remisyonunda ve üveit gelişiminde hemoglobin değerinin ve tanı yaşının etkisi olabilmektedir. Konu ile ilgili daha çok sayıda ve uzun izlem süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Juvenile idiopathic arthritis (JIA) is the most common rheumatic disease of childhood. Seven subtypes are defined according to the International League of Associations for Rheumatology (ILAR) classification. In this study; we were aimed to reveal the demographic, clinical and laboratory characteristics of the patients followed up with a diagnosis of JIA. Also we were aimed to evaluate the response to treatment options, and to evaluate the follow-up results. Of the 250 patients included in the study, 21 patients with follow-up information and lack of data were excluded, and a total of 229 patients were included in the study. Of patients, 44.5% were in oligoarticular, 29.7% were in enthesitis-related, 10.5% were in polyarticular RF negative, 6.1% were in systemic, 5.7% were in psoriatic, 2.2% were in polyarticular RF positive JIA and 1.3% were in undifferentiated arthritis group was detected. The mean age at diagnosis was 8.55 years, and the follow-up period was 3.62 years. Family history was positive in 31.9% of the patients. Antinuclear antibody positivity was 58.2% and it was mostly oligoarticular type. Rheumatoid factor positivity was detected as 8.6%. Human leukocyte antigen-B27 was found positive in 17% of patients. At the time of diagnosis, the mean hemoglobin value was 11.82 g / dL, leukocyte value 10.4 K / µL, thrombocyte value 373.76 K / µL, CRP value 2.61 mg / dL, sedimentation value 34.9 mm / hour. 25.5% of the patients were found to be active disease, 38.3% in medicated remission, 36.2% as drug-free remission. It was determined that the increase in hemoglobin level, increased the rate of going into remission. Uveitis was observed in 13.4% of the patients and most frequently in oligoarticular type. While 48.9% of the patients were using anti-TNF therapy, it was found that they were mostly used in oligoarticular, the second in enthesitis-related iv arthritis. The most common subgroup in children is oligoartricular JIA. Anemia accompanies the disease in a significant portion of the patients. Biological treatments are needed because remission cannot be achieved in many patients despite conventional treatments. Hemoglobin value and age of diagnosis may have an effect on disease remission and development of uveitis. More and longer follow-up studies are needed on the subject.