Ankara il merkezinde yaşayan 61-72 aylar arasında çocuğu olan annelerin, çocuk hakları ve anne olmaya ilişkin bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between mothers -whose children 61-72 months-level of knowledge about children rights and the level of knowledge about parenting in Ankara
  1. Tez No: 388191
  2. Yazar: KEVSER KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ALKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Araştırmanın genel amacı, annelerin çocuk hakları ve anne olmaya ilişkin bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Ankara ilindeki Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki okulların birinci sınıflarına devam eden, 2006 ve 2007 yıllarında doğan çocukların anneleri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılan araştırmada, Özerk (2006) tarafından geliştirilen Anne-Babalık Bilgi Testi (ABBT), Yurtsever (2009) tarafından hazırlanan Ebeveyn Çocuk Hakları Tutum Ölçeği ve araştırmacının hazırladığı Bilgi Formu ile veriler toplanmıştır. Araştırmada uygulanan Bilgi Formu, Anne Babalık Bilgi Testi ve Ebeveyn Çocuk Hakları Tutum Ölçeği'nden elde edilen bulgular bilgisayar ortamına aktarılmış elde edilen veriler SPSS 11,5 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın alt problemlerini çözümlemek amacıyla bağımsız örneklemler t-testi; tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis H-Testi, Mann-Whitney U-Testi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda annelerin anne-babalık bilgilerinin orta seviyede olduğu görülmüş; annelerin anne babalık bilgisinin annenin yaşına, çalışma durumuna, öğrenim durumuna, sahip olunan çocuk sayısına, annenin doğup büyüdüğü yere ve annenin gelir düzeyini tanımlama durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır (p.05). Anahtar Kelimeler : Anne babalık bilgisi, çocuk hakları, Çocuk Hakları Sözleşmesi, annelerin çocuk haklarına ilişkin tutumları, 6-7 yaş
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between mothers'“knowledge about children rights”and“level of knowledge about being a mother”. The sample selected from the schools in districts of Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan and Yenimahalle in Ankara at 2012-2013 academic years. Mothers were selected whose children are attending first class and born in 2006-2007 from these districts. The screening method of quantitative research methods used in the research and Parenting Knowledge Test developed by Özerk (2006), Parents Children's Rights Attitude Scale prepared by Yurtsever (2009) and the Information Form prepared by the researcher were used and the data were collected. The findings from Parenting Knowledge Test, Parents Children's Rights Attitude Scale and the Information Form have been transferred to computer and the data obtained were analyzed using the SPSS 11.5 software package. In order to analysis the sub problems of the study received independent samples t-test; one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal-Wallis H-test, Mann-Whitney U-test and simple linear regression analysis were used. According to the study, mothers' parent information was seen at a moderate level. In addition, it was founded that mothers' parenting knowledge varies significant differences according to the mother's age, work status, education level, number of children, the mother's hometown and mother's income level (p.05). : Parenting knowledge, children' rights, Convention on the Rights of the Child, mothers' attitudes towards children's rights, 6-7 ages