Normal insan hipofizinde aromataz enzim ekspresyonunun lokalizasyonu
Locali̇zati̇on of aromatase enzyme i̇n normal human pi̇tui̇tary
  1. Tez No: 456108
  2. Yazar: ASLI SEZGİN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Aromataz sitokrom P450, androjenlerden östrojen biyosentesinde anahtar rol oynayan enzimdir. Hayvan ve insan çalışmalarında aromatazın hipofizde eksprese edildiği gösterilmekle birlikte, bu ekspresyonunun PRL, TSH ve GH sentez ve sekresyonundaki rolü bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı bu hormonları sentez eden hücrelerde aromatazın ekspresyonunu araştırmaktır. Postmortem 50 insan (15 kadın/35 erkek) hipofizi alınarak formol/alkolde fikse edildi. Dokular parafin bloklarda hazırlandıktan sonra 4-5 mikrometrelik kesitler alındı. Kesitlerde uygun laboratuvar koşullarında double immünohistokimyasal yöntemle PRL, TSH, GH ile aromataz enzimi araştırıldı. Hormon-enzim koekspresyonu H skoru ile semikantitatif olarak değerlendirildi. İstatiksel analiz için SPSS 14 programı kullanıldı. Çalışmaya alınan 50 kişinin ortalama yaşı 38.9± 14.0 yıldır. GH aromataz, PRL aromataz ve TSH aromataz için sırasıyla H skorları 83.1±13.1, 95.6±16.1 ve 83.7± 14.5 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aromatase cytochrome P450 is an enzyme, playing a key role in estrogen biosynthesis from androgens. Although it is demonstrated in animal and human studies that aromatase is expressed in pituitary gland, the role of this expression in PRL, TSH, and GH synthesis and secretion is unknown. The purpose of our study is to investigate the expression of aromatase in cells synthesizing these hormones. Pituitary glands of postmortem 50 people (15 females / 35 males) were removed, and fixed in formol / alcohol. Tissues were embedded in paraffin blocks, and thereafter cross-sections of 4 to 5 micrometers were prepared. Aromatase enzyme with PRL, TSH, and GH were studied in cross-sections by double immune-histochemical method at appropriate laboratory conditions. Hormone-enzyme co-expression was assessed semi-quantitatively by H score. SPSS 14 program was used for statistical analysis. Mean age of 50 people included in the study was 38.9±14.0 years. H scores for GH aromatase, PRL aromatase, and TSH aromatase were calculated as 83.1±13.1, 95.6±16.1, and 83.7±14.5, respectively.