Fekete-szegö problemi üzerine
On the fekete-szegö problem
  1. Tez No: 456147
  2. Yazar: SULTAN AYTAŞ DÜŞÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATUN ÖZLEM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezde, analitik fonksiyonların özel bir alt sınıfı için Fekete-Szegö problemi ile ilgili bir eşitsizlik elde edilmiş ve elde edilen eşitsizlik için kesin üst sınır bulunmuştur. İlk olarak karmaşık analizin temeli olan bazı tanımlar ve teoremler ele alınmıştır. Daha sonra yalınkat fonksiyonlar ve yalınkat fonksiyonların önemli bazı alt sınıfları anlatılmıştır. Ayrıca subordinasyon ilkesi ve yıldızıl fonksiyonlardan bahsedilmiştir. Aynı zamanda konveks fonksiyonlar ve konvekse yakın fonksiyonlara da değinilmiştir. Son olarak Fekete-Szegö eşitsizliği hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, an inequalitiy related to Fekete-Szegö prooblem for a special subclass of analytic functions are obtained, and the sharp bounds are found for these inequalities. Firstly, some definitions and theorems which based on complex analysis are given. After, univalent functions and some significant subclasses of these functions are presented. Furthermore, subordination principle and starlike functions are given. Also, convex and close to convex functions are expressed. Lastly, we mention about the inequality of Fekete-Szegö.