Tb içeren metal organik çerçevenin sentezi ve kristal yapısı
Synthesis and crystal structure of Tb containing metal organic framework
  1. Tez No: 456157
  2. Yazar: BURCU BAŞTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Lantanit iyonları içeren Metal Organik Çerçeveler (MOÇ), lantanitlerin kendine özgü sahip oldukları fiziksel özelliklerden dolayı çok fonksiyonlu malzemeler içerisinde en umut verici malzeme gruplarından birini oluşturmaktadır. Bu malzeme sınıfının hidrojen depolama, sensör, fotolüminesans, manyetizma gibi birçok ilgi çekici özelliği bulunmaktadır. Tb-MOÇ içeren malzemeler görünür bölge ve yakın-IR bölge de sahip oldukları fotolüminesans özellikleri ile birçok endüstriyel uygulama alanına sahiptir. Bu tez çalışmasında ilk olarak 2-sülfoterefitalat (2-stp) ve Tb elementi içeren 3 boyutlu MOÇ şekillenime sahip BB1 kompleksi (C8H9O10STb, H2O) hidrotermal yöntem ile elde edilmiştir. Daha sonra BB1 kompleksinin tek kristal yapısı çözülerek, atomların konum ve sıcaklık parametreleri, atomlar arası bağ uzunlukları, bağ açıları, düzlem oluşturan atom grupları ve bu düzlemler arası bükülme açıları bulunarak kristal yapı duyarlı bir şekilde tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lanthanide Metal Organic Frameworks (MOF), is one of the most promising materials in the multi-functional materials group due to their unique physical properties. It is known that these materials perform many interesting properties such as hydrogen storage, sensing, luminescence as well as magnetism. Tb-MOF materials have many industrial applications because of its luminescence properties in the visible and near-IR region. In this thesis; BB1 complex (C8H9O10STb, H2O) which have 3D metal organic frameworks (MOF) contain 2-Sulfoterephthalate and Tb element have been synthesized by the hydrothermal method. Afterward, the crystal structures of BB1 complex have been analyzed. The position and the thermal parameter of the atoms, bond distances, bond angles and dihedral angles have been found. Thus, the crystal structure has been determined with great precision.