Uygur geleneksel konut mimarisinin ekolojik sürdürülebilirlik bağlamında incelenmesi: Kaşgar tarihi şehri örneği
Investigation in the context of ecological sustainability of Uyghur traditional housing architecture: The examples of Kashgar historic city
- Tez No: 456215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DERİN ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, günümüzde, insanlığın tartıştığı önemli konulardan biridir. Bu konu, enerji, malzeme ve çevre korunması gibi kavramlarla beraber ele alınmaktadır. Toplumun gelişmesiyle birlikte, insanın hayatta kalabilmesi ve ilerlemesi için bir maddi temel olarak enerjiye olan ihtiyaç gittikçe artmaktadır. Mimarlık insanlığın en önemli etkinliklerinden biri olarak, binaların inşası, kullanımı ve en sonunda yıkılışına kadar geçen döngüde enerji, malzeme tüketimi ve çevre kirliliği oluşturularak çevreye zarar verilmektedir. Bu nedenle, binaların bu bütün döngüsünde üretilen olumsuz etkilerini azaltmak, toplumun sürdürülebilir hayata ulaşması için gereken acil önceliktir. Çalışma Sincan Uygur Özerk Bölgesi Uygur geleneksel konut mimarisinin özellikleri ve geleneksel konutun ekolojik sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirilmesini kapsamaktadır. Ekolojik sürdürülebilirlik bağlamında, Uygur Özerk Bölgesinin batısında yer alan Kaşgar eski şehri geleneksel konut mimarisi örnek olarak ele alınmıştır. Geleneksel mimarlık, sürdürülebilir tasarım, iklime duyarlılık gibi kavramlar incelenerek, Kaşgar eski şehri geleneksel konut mimarisinin ekolojik sürdürülebilir tasarım kriterlerine uygun yönleri araştırılarak bölgenin günümüz çağdaş mimari tasarımı ve sorunları için çözüm sunabilecek referans oluşturmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Sustainable development is one of the important topics that humanity is discussing. This topic is covered with concepts such as energy, material and environmental protection. With the development of society, there is growing need for energy as a indispensable necessity for human survival and development. Architecture, as a most important activities of mankind, its whole life cycle such as construction, use and destruction, is damaging the environment by huge enerji and material consumtion. For this reason, reducing the negative impacts of buildings on this whole cycle is an urgent priority for the community to achieve a sustainable life. The scope of this study includes the characteristics of traditional house of Uyghur and the evaluation of Uyghur traditional house in the context of ecological sustainability. As a historic old town of Uyghur Autonomous Region, Kashgar is chosen to examine in the context of ecological sustainability of traditional houses. By examining concepts such as traditional architecture, sustainable design, and ekoloji, the study tried to find out the ecological sustainable features of Kashgar old town's traditional houses to establish some reference that can provide solutions for the contemporary architectural design to the Kashgar region.