Karboksilik asit uçlu nonperiferal ftalosiyaninlerin sentezi ve fotofizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation photophysicochemical properties of carboxylic acid substitued nonperipheral phthalocyanines
  1. Tez No: 456276
  2. Yazar: ANWAR YOUSSEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. YUSUF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ftalosiyaninler ilk kez 1907 yılında keşfedilmiş ancak yapıları 1933 yılında Linstead ve grubunun yapmış olduğu çalışmalar neticesinde aydınlatılmıştır. Metalli ftalosiyanin kompleksleri (MPc), özellikle bakır ftalosiyanin, endüstride büyük ölçüde üretilmektedir (yılda yaklaşık 50.000 ton).Son yıllarda, MPc komplekslerinin uygulamaları fotodinamik terapide (PDT) fotoalgılayıcı, fotokopi makinelerinde foto iletken ajan ve elektrokatalizör gibi alanlara genişlemekle birlikte bu komplekslerin farklı uygulama alanları da mevcuttur.Ftalosiyaninler olağanüstü termal ve kimyasal kararlılık göstermektedir. Yapılan bu tez çalışmasında, yukarıda sayılan birçok kullanım ve uygulama alanına sahip ftalosiyaninlerin, nonperiferal konumlarında karboksilik asit uçları bulunduran yeni türevleri sentezlenmiştir.Bu yeni ftalosiyaninler tetra sübstitüe olup metalsiz, çinko, kobalt ve nikel türevlerinden oluşmaktatırlar. Sentezlenen ftalosiyanin türevleri UVVis., FTIR, 1HNMR ve MALDI TOF MS gibi spektroskopik teknikler ve elementel analiz kullanılarak karakterize edilmiştir. Bu türevler arasındaki metalsiz ve çinko ftalosiyaninlerin fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri incelenmiş ve literatürle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines first have been discovered in 1907 but their structures have been elucidated as a result of the studies by Linstead and his group in 1933. Metallo phthalocyanine complexes (MPcs), especially copper phthalocyanine, are largely produced in the industry (about 50.000 tons per year). The usage areas of phthalocyanines such as photosensitizer in photodynamic therapy (PDT), photoconductive agent in photocopier and electrocatalyst become increasingly common in recent years. Phthalocyanines show extraordinary thermal and chemical stability. In this thesis, phthalocyanines have many uses and applications listed above, novel derivatives containing carboxylic acid end in nonperiferal position were synthesized. These novel phthalocyanines are tetra-substituted and are comprised of metal free, zinc, cobalt and nickel derivatives. Synthesized phthalocyanine derivatives were characterized by spectroscopic techniques such as UVVis., FTIR, 1HNMR, MALDI TOF,MS and elemental analysis. Among these phthalocyanines the photophysical and photochemical properties of metal-free and zinc derivatives have been examined and compared to the literature.