A Study on cation exchange capacity of west Anatolian clays
Batı Anadolu killerinin katyon değişim kapasiteleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 45638
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSAMETTİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ABSTRACT The cation exchange capacity ( cec ) of three esentials clay mines from West Anatolia.and exchangeable H+ were studied.The cec and exchangeable H+ was measured according to the methods of Mehlich and Peech "< i.. 2 > All clay materials used are Ca-montmor i 1 lonite.The cations were desorbed using CaCİ2 and BaCİ2~TEA.Ba2+ containing desorbents displaced more Ca2+ while monovalent desorbents displaced more exchangeable monovalent cations. The experimental data shown that the cec values are respectively 69 meq/lOOg,74 meq/lOOg and 66 meq/lOOg for Kula, Turgutlu and şile clays. ÖZET Bat). Anadolu bölgesinde yaygın olarak bulunan ve Ege Seramik A -Ş. taraf ı ndan seramik hammaddesi olarak kullanılan üç değişik kilin katyon değiştirme kapasitesi (cec) değerleri ve yer değiştirebilir H+ değerleri ölçüldü. Cec ve değişebilir H+ Mehlich ve Peech yöntemlerine göre ölçüldü.< ı » 2 ) Kullanılan tüm kil mineralleri Ca-montmor i 1 lonit türüdür.CaCİ2 ve BaCİ2~TEA çözeltileri kullanılarak kildeki katyonlar desorbe edildi.Ba2+ içeren desortaanlar daha çok Ca2+ ile yer değiştirirken monovalent desorbanlar m özellikle monovalent katyonlarla yer değiştirdiği saptandı. Deneysel çalışmalar sonucu elde edilen cec değerleri Kula, Tur gutlu ve şile killeri için sırasıyla 69 meq/10ög, 74 meq/100g,66 meq/lOOg dır.
Özet (Çeviri)