SILAR yöntemiyle üretilmiş CdO filmlerin hidrojen gazı (H2) algılama özelliklerine tavlama sıcaklığının etkisi
Effects of annealing on the (H2) sensing properties of cdo films grown by the SILAR metod
- Tez No: 456406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu Yüksek Lisans Tez çalışmasında 300 ve 400 oC sıcaklıklarda 1 saat süreyle tavlanmış katkısız kadmium oksit (CdO) ince filmler SILAR yöntemi kullanılarak cam altlıklar üzerine büyütülmüştür. Elde edilen bu CdO filmler üzerinde tavlama işleminin yüzeysel, yapısal, optik bant aralığı ve hidrojen (H2) gazı algılamalarına etkileri test edilmiştir. Üretilen filmlerin yapılarında bulunan parçacıkların boyutlarının ve yüzeysel morfolojilerinin belirlenmesi için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntüleri, kristallenme kalitesinin tayini için X-ışını difraksiyoru (XRD), optik özellikler içinse Uv.Vis. absorbans ölçümleri yapılmıştır. SEM görüntülerine bakıldığında, üretilen filmlerin nano yapıda olduğu, tavlama sıcaklığı artarken parçacık boyutununda arttığı gözlenmiştir. X-Ray ölçüm sonuçlarından tavlama işlemi sonucunda daha yoğun şiddete sahip piklerin ortaya çıktığı görülmüştür UV-Vis optiksel soğurma spektrumundan hesaplanan bant aralığı(Eg) değerinin artan tavlama ile azaldığı görülmüştür. Numunelerin H2 gazını algılama yüzdesi üç farklı ortam sıcaklığı değeri için ölçülmeye çalışılmış ve artan ortam sıcaklığı değerleri ile de H2 algılama yüzdesinin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, cadmium oxide (CdO) films have been deposited on quartz substrates by using SILAR method. Heat treatment procedure under air condition was achieved at the temperatures of 300 and 400 oC, for 1h. The impacts of heat treatment temperature on the morphology, crystallographic structure, optical band gap and hidrojen (H2) sensing properties of the films were investigated. The produced CdO films were characterized via Scanning Electron Microscopy (SEM), X-Ray diffraction (XRD) analyses, and optical absorption spectra. The sizes of the grains were calculated with the SEM images of the deposited films which are compased of nanostructured morphology. The results showed that the size of the grains increase with increasing heat treatment temperature. The X-ray diffraction results showed that the intensities of main peaks increased after the heat treat ment. Optical band gap values (Eg) of the films decreased with increasing heat treatment temperature. The H2 sensing percentages of the films were determined for three different temperature conditions and the results exhibited that H2 sensing percentage increases with increasing temperature.