Samandağ ilçesi (Hatay) tarihi-kültürel kaynağı ve kültür rota önerisi
Samandağ district (Hatay) historical-cultural resource and cultural route proposal
- Tez No: 932446
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanoğlunun mekân üzerinde meydana getirdiği yerleşmeler coğrafyanın alanını kapsamaktadır. Tarih içinde varlığını sürdürmüş olan yerleşmeler tarihi-kültürel mekân olarak anılmaktadır. Tarihi-kültürel miras olarak anılan mekânlar kültürel turizmin ana temasını oluşturmaktadır. Samandağ İlçesi'ne kültürel rota uygulanarak tarihi-kültürel mirasların doğru planlama ve tanıtım ile hak ettiği ilgiyi görmesi ana amacımızı oluşturmaktadır. İlçenin tarihi-kültürel mirasları deprem sonrası yerel ekonomiyi kalkındırmak açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmayla Samandağ'ın tarihi-kültürel miraslarının yerel gastronomi potansiyeliyle birlikte kültür rotasında değerlendirilmesi ve uygulanması açısından önemlidir. Samandağ'ın tarihi-kültürel miraslarının kültür rotası çerçevesinde nitel yöntemlerden tarihi mekânda gezi-gözlem yapılarak fotoğraf çekimleri yapılmıştır. Nitel araştırmada etnografya deseninde mekândaki katılımcıların görüş ve eylemlerinin yanı sıra tarihi-kültürel mekânlar hakkında gözlem ve görüş toplayarak bütüncül bir yaklaşım sağlanmıştır. Nitel araştırma da rota kapsamındaki tarihi-kültürel mekânlarda turistlere etnografya desenindeki mülakatlarda 15 adet açık uçlu soru sorulmuştur. Uluslararası, ulusal turistler ile mekânda yaşayanlardan belirlenen 42 katılımcının mülakatta verdikleri cevapların tematik analizleri yapılarak çalışmaya eklenmiştir. Samandağ İlçesi'nde doğru planlamayla projeler yapılarak rota kapsamında değerlendirilebilir. 06 Şubat 2023 yılında meydana gelen depremler sonucunda ulaşım sorunu oluşarak tarihi-kültürel mekânların bazıları hasar almıştır. Rota kapsamında belirlenen alanların ulaşımının iyileştirilmesi yapılmalıdır. Yerel halkın ekonomik kalkınması için turistik işletmeler artırılmalı ve yerel halka turistik eğitimler verilerek iş imkânı sağlanmalıdır. Depremlerde ağır hasar alan tarihi-kültürel yapıların restorasyonu yapılmalıdır. Rota güzergâhında yer alan yerleşmelerdeki yerel gastronomi ürünleri ön plana çıkarılmalı ve ürünlerin üretimi ile satışı için yerel halka istihdam alanları sağlanmalıdır. Rota kapsamındaki yapıların tanıtımı için Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, yurtdışı ve yerel turizm şirketleriyle irtibata geçilmelidir. İlçenin turistik potansiyelinin ön plana çıkarılması için tanıtıcı planlamalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The settlements created by human beings on land cover the area of geography. Settlements that have continued their existence throughout history are referred to as historical-cultural spaces. Places referred to as historical-cultural heritage constitute the main theme of cultural tourism. Our main goal is to ensure that historical and cultural heritage receives the attention it deserves through correct planning and promotion by implementing a cultural route in Samandağ District. The historical and cultural heritage of the district is of great importance in terms of developing the local economy after the earthquake. The study is important in terms of evaluating and implementing the historical-cultural heritage of Samandağ along with its local gastronomy potential in the cultural route. Within the framework of the cultural route of Samandağ's historical-cultural heritage, qualitative methods were used to take photographs by making trips and observations in the historical site. In the qualitative research, a holistic approach was achieved by collecting observations and opinions about historical-cultural places as well as the opinions and actions of the participants in the place in the ethnographic design. In the qualitative research, 15 open-ended questions were asked in ethnographic interviews with tourists in historical-cultural places within the scope of the route. Thematic analyses of the responses given by 42 participants, who were selected from international, national tourists and residents of the area, were added to the study. With proper planning, projects can be made in Samandağ District and evaluated within the scope of the route. As a result of the earthquakes that occurred on February 6, 2023, transportation problems occurred and some historical and cultural sites were damaged. Transportation of the areas determined within the scope of the route should be improved. For the economic development of the local people, touristic businesses should be increased and job opportunities should be provided to the local people by providing touristic training. Historical and cultural buildings that were severely damaged in earthquakes should be restored. Local gastronomy products in the settlements located on the route should be highlighted and employment opportunities should be provided for local people for the production and sale of products. For the promotion of the structures within the scope of the route, the Provincial Directorate of Culture and Tourism, foreign and local tourism companies should be contacted. Promotional plans should be made to highlight the touristic potential of the district.