Allil sübstitüe olmuş epiklorhidrinlerin çevrilmeleri
Reactions of allyl substitüed epichloryhydrine
  1. Tez No: 45646
  2. Yazar: AHMET CANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
\\ ÖZET Doktora Tezi AlÜL SüBSTİTÖE OLMÖŞ IPÎKLÖRHİpRİMtERfM ÇEVRİLMELERİ âbmef CAMSIZ Fırat üniversitesi Fen Bitimleri Eustitösü Ki Riya AMiill m Dalı t995,Sagfa: 72 Biraîlil sübstitüe olmuş epifclorhidrin bileşiği olan î-fclor-2,3~epofc3i-5-metil-5 hekzenin kuru HC1 gazı ile ve (Cgttş^ÛBFş katalizörlüğünde mutlak CH^pH ile elektrofilik heterosi klikleşme reaksiyonları ve AÎC1 s katalizörlüğünde 1 -metil naftalinle elektrofilik alkiîleşrne reaksiyonları gerçekleştirildi.. Bu reaksiyonlardan elde edilen ürünlerin çeşitli türevlerine geçildi. Sentezlenen bileşikler ince tabaka ve kolon kromatografisi teknikleri kullanılarak saflaştrnldT. Bu bileşiklerin yapılan İR, 1H-NMR ve *C-NIİR teknikleri ile karakteri ze edildi. ANAHTAR KELİMELER: Epikîorhidrin, Sübstitüe THF, Sübstitüe Si klobütan.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PîsD Thests REâeTlOÜS OF ALLYL 'StlBÜTlTUgD EPÎCHLORHYDRifiE Ahmet CAMSIZ Fırat üniversity graduafe Sehool of Matara! ana âpplied Sesesefes Department ef Chemistry l995,Page:72 î -cMoro-2.3-epoxy-5-rfıethyî-5-hexene vhich is an aîltjl sutetitued epichlorhidrine separatelg reacted v/ith anhydrous HC1 gss, and anhydrous CH3OH using (e^^^-ÖBF?; as catalyst. Mtchanism of these reactiorıs are electrophllre heteroc^clizatlon, öectrophilic alkyîation of 1-ntethyl naphthalene yas aÎ39 carried out vlth thş sâtm aliyi substititöd epichlorhydnne in presence of anhydrous AJCÎj. Yâripus deriyativfâ ef the products obtâined f rom these reâctions v/ere prepered. The produets %'ere purifisî by usîng tin löyer chromatography and colurnn chromatögraphy tecrrigues. ÎR, ^H-NHR ând 13C-NHR teemqueâ vere used in structure ehâracterizations of the compounds syntheseö vith these reâctions. KE¥ WORBS : Epichlorhydrine, Substitue THF, Substitue Cyclobüthaı»