Kahramanmaraş ambalaj atıklarının toplanması, ayrıştırılması ve geri dönüşümlerinin araştırılması
Collection and parsing of kahramanmaras packaging wastes: Investigation of its recyling
  1. Tez No: 456485
  2. Yazar: NAZLI DENİZ HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizin geçmişten bu güne ekonomisinin gelişmesiyle birlikte kentleşme ve nüfus artışına paralel olarak çevresel atıklarda artış görülmüştür. Oluşan atıkların gömülerek veya yakılarak ortadan kaldırılması yerine geri kazanılması ve ilgili teknolojilerin geliştirilmesi zorunlu kılınmaktadır. Geri kazanılabilen atıklardan ikincil hammadde elde edilmesi, hem endüstrinin hammadde ihtiyacını azaltmakta hem de ekonomiye katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde“Kent Merkezi”,“Onikişubat”ve“Dulkadiroğlu”merkez ilçeleri ve bazı kamu kuruluşlarından olmak üzere 4 bölge belirlenmiştir. Buralara bırakılan 15 adet ambalaj atık kafesi ve 5 adet iç mekân kutusu 1'er haftalık arayla 3 ay boyunca takip edilmiştir. 18.118 kişi nufusuna sahip Kent Merkezinden toplam 25.851,0 kg, 28.208 nufuslu Onikişubat ilçesinden toplam 24.888,0 kg, 40.406 nüfuslu Dulkadiroğlu ilçesinden toplam 20.551,4 kg veyaklaşık 2.828 personelli Kamu kurumlarından toplam 12.197,0 kg ambalaj atığı toplanmıştır.Bu sonuçlara göre seçilen mahalleler arasında eğitim seviyesi, gelir düzeyi ve ambalaj atıklarının geri dönüşümü üzerine“Onişubat”ilçesi“Binevler Mahallesi”in en bilinçli olduğu anlaşılmıştır. Sonra bu sırayı“Kent Merkezinde”bulunan“Bahçelievler Mahallesi”ve“Yenişehir Mahallesi”takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of ourcountry'seconomyhasbeenincreasedenvironmentalwastetogetherwithurbanizationandpopulationgrowth. Thewasterecylingtechnologiesarenecessaryto be developedpriortoburyingorburning of thewastes. Thesewastes can be recovered as secondaryrawmaterialsourcetoreducerawmaterialneedsandeconomiccosts as well. Inthisstudy, withintheborders of KahramanmarasMetropolitanMunicipality, 4 districtsweredesignated as“City Center”,“Onikişubat”and“Dulkadiroğlu”centraldistrictsandsome“publicinstitutions”. 15 packagingwastecagesand 5 innerboxesleft in theareawerefollowedfor a weeklysearchfor 3 months. 25,851.0 kg from 18,118 population“City center”, 24,888.0 kg fromdistrict of“Onikişubat”with 28,208 population, 20,551.40 kg fromdistrict of“Dulkadiroğlu”with 40,406 populationand 12,197.00 kg of packagingwastefrom“publicinstitutions”with 2,828 personnelhavebeencollected. Accordingtotheseresults, it wasunderstoodthatBinevlerdistrict in theOnişubat on educationlevel, incomelevelandrecycling of packagingwastes is mostconsciousamongselectedneighborhoods. Then, the Bahçelievler districtand Yenişehir district in the City Center followedthissituation, respectively.