A meta-analysis on the relationship between emotional intelligence and job satisfaction
Duygusal zeka ve iş tatmini üzerine meta-analiz çalışması
  1. Tez No: 456675
  2. Yazar: BANU SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, duygusal zekanın çalışanlar ile ilişkisi konu edilmiştir. Türkiye'de bu konu ile alakalı bir çok çalışma olduğundan dolayı, sadece genel bir araştırma yapmak yerine, önceki araştırmaların sonucunu kıyaslamak ve ileride farklı araştırmalara yönelik fikir oluşturabilmek amacıyla meta-analiz çalışması yapılmıştır. Türkiye özelinde gerçekleştirilen bu meta-analiz çalışması için ULAKBIM ve Ulusal Tez Merkezinde bulunan duygusal zekanın çalışanlar ile ilişkisine dair tüm makalaler incelenmiştir. Türkiye'de yapılan araştırmalar içerisinde çoğunlukla duygusal zekanın iş tatmini üzerine etkisine dair çalışmalar olduğundan ve konunun evrensel öneminden dolayı bu çalışmada onun üzerinde durulmuştur. Meta analiz çalışması ile duygusal zekanın çalışanlar ile ilişkisine dair yapılan araştırmaların istatistiksel verileri karşılaştırılmıştır. Meta-analiz çalışmanın sonucunda duygusal zeka ile iş tatmini arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our research purpose was to systematize the existing literature on the relationship between emotional intelligence and employees. The present study carried out a meta analysis instead of a traditional literature review. This assured us to compare estimates from various studies standardized for the method applied, control variables used, or sample selected. We collect the relevant works, which were done in Turkey and published in ULAKBIM and National Thesis Center. Among all studies, which look at the relationship between emotional intelligence and employees, we focused on the relationship between emotional intelligence and job satisfaction. The result support that there is a relationship between emotional intelligence and job satisfaction.