Bağımsız yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu
Civil liability of independent board members
- Tez No: 456714
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızda bağımsız yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu konusu ele alınmıştır. Payları BİAŞ'ın Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Kollektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı'nda işlem gören halka açık ortaklıkların yönetim kurullarında bağımsız yönetim kurulu üyelerinin bulunması zorunludur. Söz konusu zorunluluk, bahse konu halka açık şirketlerin kurumsal yönetiminin bir gereğidir. Bu nedenle, çalışmamızın birinci kısmında kurumsal yönetim ilkeleri bakımından bağımsız yönetim kurulu üyelerinin durumu ayrıntılı şekilde incelenmiştir. İkinci kısımda ise, hukuki sorumluluk konusu ele alınmış olup, öncelikle genel anlamda tüm yönetim kurulu üyelerinin ve bu kapsamda bağımsız yönetim kurulu üyelerinin de duruma göre tabi oldukları hukuki sorumluluk rejimi ortaya koyulmuştur. İkinci kısmın ikinci bölümünde ise, bağımsız yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluklarının diğer üyelere nazaran farklılaşabileceği haller irdelenmiştir. Bu kapsamda, hangi hallerde bağımsız yönetim kurulu üyelerine düşen görevlerin ve bu kapsamda sorumluluk tavanlarının diğer üyelere nazaran ağırlaşabileceği sermaye piyasası mevzuatı da dâhil edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the legal liability of the independent members of the boards of directors has been discussed. Independent board members are required to be present in the boards of public companies whose shares are traded in BİAŞ's Star Market, Main Market and Collective Investment Products and Structured Products Market. This obligation is a requirement of the corporate governance of such public companies. Therefore, in the first part of our study, the situation of independent board members in terms of corporate governance principles has been examined in detail. In the second part, legal liability issue is discussed. First of all, in general terms, the legal liability regime, that all of the members of the board of directors and the independent members of the board of directors in this context are subject to, has been examined. In the second section of the second part, the cases in which the legal liabilities of the independent board members differ from those of the other members are studied. In this context, the cases in which the duties of the independent board members and the liability limit within this scope which may be heavier than the other members have been examined including the capital market legislation.